Dostupni linkovi

Tišina za žrtve šest meseci nakon nesreće u Novom Sadu


Šesnaest praznih stolica u znak sećanja na 16 žrtava pada nadstrešnice, šest meseci nakon nesreće, 1. maj 2025.
Šesnaest praznih stolica u znak sećanja na 16 žrtava pada nadstrešnice, šest meseci nakon nesreće, 1. maj 2025.

Tišinom ispred Železničke stanice u Novom Sadu, više hiljada građana i studenata u blokadi fakulteta 1. maja odalo je počast žrtvama, šest meseci nakon nesreće.

Okupljeni su palili sveće i polagali cveće za 16 poginulih u padu nadstrešnice sa stanične zgrade.

Novi Sad, 1. maj 2025.
Novi Sad, 1. maj 2025.

Tišina je počela u 11:52 - simbolično, u vreme pada nadstrešnice 1. novembra.

Novi Sad, 1. maj 2025.
Novi Sad, 1. maj 2025.

Nakon toga, demonstranti su se uputili u protestni marš centralnim novosadskim ulicama ka Mostu slobode.

Novi Sad, 1. maj 2025.
Novi Sad, 1. maj 2025.

Studenti su na travnjak ispred Železničke stanice postavili spomen-ploču sa natpisom "Novi Sad pamti!" i datumom i vremenom pada nadstrešnice.

Novi Sad, spomen-ploča nastradalima u padu nadstrešnice
Novi Sad, spomen-ploča nastradalima u padu nadstrešnice

Na bilbordima širom Bulevara oslobođenja, kuda je kolona od više hiljada Novosađana prošla, okačene su parole, kojima su demonstranti, kako kažu, želeli da podsete na afere aktuelne vlasti.

Na više crnih transparenata pisalo je "Mali plagijat pun stanova", "Nismo rekonstruisali nadstrešnicu", "Plantaža paradajza Jovanjica", "Krušik u minusu, ko je u plusu", "2 minuta iz Doljevca", "Zvučni top nemamo (imamo)".

Kod jarbola u Limanskom parku postavljeno je 16 crnih stolica sa imenima stradalih pod nadstrešnicom.

Na svakoj stolici bila je po jedna lala.

Na jarbolima su istaknute poruke o pravima radnika i različiti komadi radne odeće.

U obraćanju okupljenima jedan od studenata rekao je da su demonstranti danas proglasili Železničku stanicu za memorijalni centar.

"Zgrada Železničke stanice mora stajati kao podsetnik na ono što se dogodi jednom narodu kada se korupcija uvuče u sve pore društva i kada korupcija otme državu", poručio je on.

Podsetio je da je pre nekoliko dana policija primenila silu kod Fakulteta sporta i fzičkog vaspitanja.

Kako je rekao, tukla je goloruke građane, zatim uhapsila njhovog kolegu i držala ga ceo dan u pritvoru i upitao policajce kome su se zakleli da će odgovorno i savesno služiti – "građanima Srbije ili nekom drugom".

Protestni skup kod Mosta slobode, šest meseci nakon nesreće, 1. maj 2025.
Protestni skup kod Mosta slobode, šest meseci nakon nesreće, 1. maj 2025.

Srđan Atanasovski iz Sindikata nauke i naučno-istraživačke oblasti Srbije upozorio je da je Vlada donela novu Uredbu za nastavnike kako bi umanjila plate onima koji su prvi podržali studente.

Ocenio je da se ne mogu uredbe u Srbiji donositi kao represivne mere.

Tokom šetnje dogodio se i jedan incident, a policija je uhapsila dve osobe, zbog toga što su se automobilom zaletele u kolonu studenata i građana kod Futoške pijace.

Kolona građana i studenata koja je išla ka Mostu slobode zastala je na momenat kod pijace, a jedan džip je velikom brzinom prošao pored redara i zaleteo se u građane koji blokiraju oba smera u Bulevaru oslobođenja. Kako su preneli mediji, nema povređenih, jer se automobil zaustavio ispred mase.

Šestomesečni pomen i protesti u više gradova Srbije održavaju se na poziv studenata koji proteklih meseci u blokadi drže desetine fakulteta.

U Beogradu je protest ispred Vlade Srbije.

Pored studenata u blokadi beogradskog univerziteta, na skup ispred Vlade su pozvali i predstavnici pet nacionalnih sindikata - kako bi se protestom obeležio i Međunarodni dan rada, 1. maj.

Predstavnici sindikata su poručili da time žele da pokažu da stoje iza studentskih zahteva.

"Solidarno i u zajedničkoj borbi", parola je pod kojom se organizuje protest.

U fokusu višemesečnih studentskih protesta i blokada fakulteta je zahtev za utvrđivanjem krivične i političke odgovornosti za nesreću u Novom Sadu.

Studentski protesti postali su simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u Srbiji - uz pitanje da li su do pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i smrti 16 ljudi doveli nemar i korupcija sistema.

Vlast odbacuje krivicu za nesreću i tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni, pozivajući ih da otvore fakultete.

Akademci, sa druge strane, saopštavaju da nisu, te da blokade nastavljaju.

Iza zahteva studenata su, pored stotina hiljada građana koje mesecima okupljaju na protestima, stali i brojni profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati, umetnici.

'Zajedno za bolji svijet': Posle dočeka u Hrvatskoj, studenti iz Srbije nastavili maraton ka Briselu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

U padu nadstrešnice 1. novembra poginulo je 14 osoba, a tri su povređene.

Od zadobijenih povreda, jedna devojka je preminula u narednim sedmicama, a četiri meseca kasnije je preminuo i jedan mladić.

Jedna osoba je i dalje u bolnici zbog povreda zadobijenih prilikom pada nadstrešnice.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice. Ovu optužnicu sud nije potvrdio i četiri meseca kasnije vratio je tužilaštvu na dopunu istrage.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je devetoro optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković, Dimoski i još jedna od optuženih osoba u kućnom pritvoru.

XS
SM
MD
LG