Predsednica Kosova Vjosa Osmani nastavila je sastanke sa predstavnicima političkih partija u pokušaju da pronađe rešenje za izlazak iz političke krize i institucionalne blokade.
Faton Peci iz stranke Guxo, koja je na februarskim izborima izašla zajedno sa Pokretom Samoopredeljenje, izjavio je nakon sastanka sa predsednicom da su konsultacije usmerene ka izlasku iz institucionalne blokade, te pozvao druge partije da se "prizovu pameti".
"Da poslušaju zdrav razum i da omoguće izbor predsednika Skupštine i njeno konstituisanje. Samo na taj način ćemo moći da imamo vladu u roku od 15 dana“, rekao je on.
Peci je rekao da nije jasno šta će se desiti ukoliko Skupština Kosova ne bude konstituisana u roku od 30 dana, kako je to u svojoj odluci naložio Ustavni sud Kosova prošle nedelje.
"Postoji realna mogućnost da se predsednica obrati Ustavnom sudu kako bi zatražila dodatno pojašnjenje u vezi sa značenjem roka od 30 dana, imajući u vidu da je u trenutku objave te odluke već prošlo 30 dana od neuspešnog konstituisanja Skupštine – ako kao osnov uzmemo 15. april, kada počela konstitutivna sednica", rekao je Peci.
Skupština Kosova 3. jula nije konstituisana ni iz 41 pokušaja jer poslanici nekoliko parlamentarnih partija ne žele da podrže predlog za tajno glasanje o izboru predsednika tog tela. S druge strane, predsedavajući sednicom, Avni Dehari, od 1. maja predlaže tajno glasanje usled nemogućnosti da Aljbuljena Hadžiu (Albulena Hahxiu), koju je za predsednicu Skupštine predložila pobednička partija Samoopredeljenje, bude izabrana.
Demokratska partija Kosova i Demokratski savez Kosova, stranke koje su u prošlom sazivu Skupštine bile u opoziciji, najavile su da će se ponovo obratiti Ustavnom sudu, uz ocenu da Pokret Samoopredeljenje krši donetu odluku i Ustav.
Parlamentarne stranke drugačije tumače odluku Ustavnog suda, a stručnjaci za pravno-ustavna pitanja ocenjuju da ona ne donosi rešenje za institucionalnu krizu, već da je neophodan politički dogovor ili intervenciju predsednice
Predsednica Osmani se 3. jula sastala i sa predstavnicima stranaka nevećinskih zajednica: liderom stranke Za slobodu, pravdu i opstanak, Nenadom Rašićem; predsednikom Turske demokratske partije Kosova, Fikrimom Damkom; predsednikom Nove demokratske inicijative Kosova, Eljbertom Krasnićijem (Elbert Krasniqi); i predsednicom Socijaldemokratske unije, Dudom Balje.
Dan ranije, Osmani je održala sastanke sa liderima glavnih albanskih stranaka: liderom Samoopredeljenja Aljbinom Kurtijem; predsednikom Demokratske partije Kosova Memlji Krasnićijem (Memli Krasniqi); liderom Demokratskog saveza Kosova Ljumirom Abdidžikuom (Lumir Abdixhiku) i liderom Alijanse za budućnost Kosova Ramušem (Ramush) Haradinajem.
Kurti je nakon sastanka izjavio da će se angažovati da Skupština bude konstituisana, dok su predstavnici ostalih parlamentarnih partija ponovo zatražili da se na dnevni red vrati javno glasanje za predsednika Parlamenta.
Pravni stručnjaci upozoravaju da, ukoliko se Skupština ne konstituiše u roku od 30 dana, kako je naložio Ustavni sud, može doći do dublje ustavne i političke krize.