Šta znamo do sada?
Dobro veče, ako ste nam se tek pridružili, sa vama je Una Čilić, pratimo zajedno brojanje glasova na predsjedničkim izborima u Americi.
I dalje ne znamo ko će biti naredni američki predsjednik, republikanski kandidat i aktuelni predsjednik Donald Trump, ili bivši potpredsjednik demokratski kandidat Joe Biden. Situacija se mijenja iz sata u sat dok preostale države broje glasove koji su većinom stigli putem pošte.
Biden je trenutno u vodstvu sa 253 osvojena elektorska glasa, dok Trump ima 214.
Za pobjedu na izborima potrebno je 270 glasova od ukupno 253.
Brojne države objavile su preliminarne rezultate još u izbornoj noći. No, još uvijek se čekaju ključne države Arizona, Nevada, Georgija i Pennsylvanija. Za sada Biden vodi u svim ovim državama, no utrka je veoma neizvjesna i zavisno od preostalih brojeva, mogla bi otići u bilo kojem pravcu.
Ranije su neki mediji, odnosno Associated Press i FOX News proglasili pobjedu Bidena u Arizoni i zbog toga postoji razlika u elektorskim glasovima u medijima. No, za većinu, Arizona je još uvijek neodlučena.
Sjeverna Carolina i Alaska također nisu objavile rezultate, no prema dosadašnjim prebrojanim glasovima, one će, gotovo sigurno, ići u korist Donalda Trumpa.
Pogledajmo detaljnije kakvo je stanje sa glasovima u preostalim ključnim državama:
- Arizona - Biden vodi sa 40.954 glasa razlike
- Georgia - Biden vodi sa 1.586 glasova razlike, no iz ove države su najavili da će ponovo brojati glasove obzirom da je mala razlika između glasova.
- Nevada - Biden vodi za 20.137 glasova. Još uvijek treba da se prebroji 7,8 posto glasova.
- Pennsylvanija - U ovoj ključnoj državi sa 20 elektora, nakon ranije Trumpove prednosti, sada Biden vodi za 13.387. glasova.
Tokom večerašnje noći očekuje se i obraćanje demokratskog kandidata Joe Bidena. Ostanite sa nama, donosimo vam pregled događaja uživo.
Kada će ključne države objaviti rezultate?
Dok se nastavlja trka za preostalim elektorskim glasovima, prednost Joe Bidena porasla je u petak u Pennsylvaniji i Georgiji. Da bi postao predsjednik SAD kandidat treba da osvoji najmanje 270 elektorskih glasova. Biden trenutno ima 253, dok Trump ima 214.
U igri je još nekoliko ključnih država koje bi mogle značajno odrediti ishod izbora.
Kakva je situacija u preostalim državama pročitajte ispod u analizi Reutersa.
- Biden ima prednost u Pennsylvaniji od 13,662 glasa, ili 0,2 posto. Prebrojano je 96 posto glasova. Prema zakonu ove države, moguće je ponovno brojanje glasova ukoliko je razlika među kandidatima manja od 0.5 posto. Još uvijek preostaje brojanje nekih 40.000 glasova. Brojanje bi moglo potrajati nekoliko dana, naveo je izborni komesar. Danas je također rok u ovoj državi za prihvatanje glasova koji stižu putem pošte. Pennsylvanija nosi 20 elektorskih glasova i mogla bi značajno promijeniti ishod rezultata.
- Biden vodi i u Georgiji sa 1.554 glasa razlike. Prebrojano je 99 posto glasova. Trump treba Pennsylvaniju i Georgiju kako bi pobijedio. Sekretar ove države Brad Raffensperger rekao je da očekuje daće razlika biti u par hiljada glasova, što znači da će glasovi automatski ići na ponovno brojanje. No za to se treba čekati da rezultati budu potvrđeni, što se očekuje do 20. novembra.
- Arizona nosi 11 bodova i Biden ima prenost od 43.779 glasova. Prebrojano je 93 posto glasova. Još uvijek se čeka brojanje glasova u Maricopa okrugu u kojem ima 142.000 glasova.
- U Nevadi Biden vodi sa 20.137 glasova, ili 1,6 posto. Preostaje da se prebroji oko osam posto glasova. Očekuje se da će preostali glasovi biti prebrojani do nedelje.
- U Sjevernoj Carolini Trump vodi za 76.737 glasova ili 1,4 posto. Preostalo je da se prebroji pet posto glasova, a zvaničnici kažu da kompletni rezultati neće biti poznati do sljedeće sedmice. Država dopušta brojanje glasova koji stignu do 12. novembra pod uslovom da je na koverti datum do 3. novembra.
Trumpov tim: U pitanju je integritet izbornog procesa
Tim američkog predsjednika i republikanskog kandidata Donalda Trumpa objavio je saopšenje u kojem navode kako “američki narod zaslužuje punu transparentnost brojanja glasova i potvrđivanja”, prenosi BBC.
“Više se ne radi o samo jednim izborima. Sada je u pitanju integritet cijelog našeg izbornog procesa”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju, kako navodi BBC, demokrate su optužene za odupiranje “osnovnom principu prema kojem svi legalni glasovi moraju biti prebrojani, a svi nelegalni ne”.
Američki predsjednik je više puta ponavljao da su glasovi koji stignu putem pošte i nakon izbornog dana nelegalni. No u brojnim američkim saveznim državama dozvoljeno je brojanja glasačkih listića koji stignu putem pošte, sve dok poštanski žig pokazuje datum ne kasniji od izbornog dana. Ovo pravilo odnosi se i na Pennsylvaniju, Nevadu i Sjevernu Carolinu u kojima još uvijek traje prebrojavanje glasova.
Aktuelni američki predsjednik Donald Trump iznio je neutemeljene optužbe da je pokraden na predsjedničkim izborima i tokom njegovog sinoćnjeg obraćanja. To je navelo nekoliko američkih televizijskih mreža da prekinu prijenos njegovog govora iz Bijele kuće.
Pogled na Arizonu
Zvaničnici Arizone saopštili su da još treba da se prebroji 250.000 glasova u ovoj državi u kojoj demokratski kandidat Joe Biden ima prednost od 1,4 posto nad republikanskim kandidatom Donaldom Trumpom. Biden vodi za 43.779 glasova.
Arizona nosi 11 elektorskih glasova, a za pobjedu na izborima potrebno je 270. Trenutno Biden ima 253, dok Trump ima 214.
Associated Press je ranije proglasio pobjedu Bidena u ovoj državi, mada drugi mediji još uvijek čekaju dodatne glasove. I AP je kasnije u četvrtak saopštio da i dalje nadziru glasanje, te da će u svakom slučaju pratiti činjenice.
Još uvijek se broje glasovi u Maricopa okrugu, najmnogoljudnijem okrugu ove države.
AP je proglasio Bidenovu pobjedu rano ujutro u srijedu nakon što je analiza glasačkih listića pokazala da Trump ne bi mogao doći u prednost na osnovu glasova koji su preostali. Iako je Biden još uvijek u prednosti i danas, i Trump je dobio znatan broj glasova u Arizoni.
Arizona ima dugu političku historiju glasanja za republikance. Senator John McCain koji je bio kandidat Republikanske stranke 2008. godine, služio je kao predstavnik ove države u Kongresu od 1983. godine pa sve do smri 2018.
No, kako piše AP, demografska promjena, rastuća latinoamerička populacija, kao i novi stanovnici, od kojih brojni dolaze iz Californije, doveli su ovu državu do toga da bude otvorena i za demokrate.