SAD su posvećene Dejtonu i stabilnosti u BiH
Sjedinjene Države su posvećene stabilnosti u BiH, i Dejtonskom mirovnom sporazumu, rekao je tokom sjednice Savjeta bezbjednosti Džon Keli (John Kelley), predstavnik SAD u Ujedinjenim nacijama.
"Pozivamo lidere na deeskalaciju, i izbjegavanje aktivnosti koje mogu povećati nestabilnost ili voditi ka nasilju u BiH", kazao je Keli.
Istakao je da su SAD "protiv secesije i destabilizarujuće retorike, i kao većina za ovim stolom, podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karatker BiH".
Dodao je da pozdravljaju doprinos snaga EUFOR Althea, te da prepoznaju važnost OHR-a i njegovu podršku civilnom aspektu Dejtona.
Posebna izaslanica Velike Britanije: Dodik najveća prijetnja BiH
Karen Pirs (Pierce), posebna izaslanica Velike Britanije za Zapadni Balkan, upozorila je na sjednici Savjeta bezbjednosti da je predsjednik RS, Milorad Dodik, najveća prijetnja teritorijalnom integritetu i suverenitetu zemlje.
"Njegovi secesionistički potezi, usvajanje neustavnih zakona, prijetnje usvajanjam antidejtonskog Ustava, predstavljaju direktne prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu, nezavisnosti BiH", istakla je Pirs.
Ona je naglasila da u procesu evrointegracija ne prijetnji ni Republici Srpskoj ni Federaciji BiH.
Nebenzja: Međunarodna zajednica želi da stvori unitarnu državu u BiH
Ruski predstavnik u UN, Vasilij Nebenzja, u svom obraćanju je tvrdio da međunarodna zajednica želi da promijeni unutrašnju arhitekturu zemlje, te da želi da stvori unitarnu državu.
Nebenzja takođe tvrdi da su pokušaji da se privede Dodik, predsjednik RS, "provokacija", koristeći riječnik sličan vlastima u ovom bh. entitetu, iako se radi o presudi donesenoj pred državnim Sudom u redovnoj proceduri.
Predstavnici međunarodne zajednice, uključujući i visoke predstavnike, konstantno su u javnim istupima isticali da ne žele radikalne promjene unutrašnje organizacije BiH.
Upozorio je da bi upotreba snaga EUFOR Althea, za eventualno hapšenje nekoga u zemlji, dovelo do haosa.
Predstavnik Kine traži da se međunarodna zajednica 'ne miješa u unutrašnje stvari BiH'
Geng Šuang (Shuang), predstavnik Kine u UN, pozvao je sve strane u BiH da razriješe svoje razlike kroz dijalog.
Pozvao je međunarodnu zajednicu da se ne miješa u unutrašnje stvari te da "ne poziva na unilateralne sankcije".
"Obzirom da se radi o suverenoj državi, unutrašnja pitanja BiH njihovi narodi moraju da rješavaju nezavisno", istakao je Šuang.
Kina je uz Rusiju jedna od zemalja koja je bila protiv imenovanja Šmita za visokog predstavnika.