Šmit: U BiH je politička, a ne bezbjednosna kriza
Tokom predstavljanja izvještaja, Šmit je istakao da je u BiH u toku "politička kriza, ali ne bezbjednosna kriza", te da u zemlji "nema opasnosti od rata".
Ipak, istakao je da je situacija sa Dejtonskim sporazumom u zemlji nikad gora, te da je sve počelo nakon prvostepene presude Dodiku, što su vlasti u RS iskoristile kao izgovor za poteze ka "de fakto secesiji", u šta navodi i inicijativu za sastavljanje novog Ustava RS.
"To je kumlinacija politika koje se već dugo vremena implementiraju, na šta sam upozorio i u svojim ranijim izvještajima", kazao je Šmit.
Dodao je da se ekonomska situacija blago popravlja, ali da je zemlja u ozbiljnoj demografskoj krizi.
'Dejton i dalje temelj na kojem se može graditi budućnost BiH'
Dejtonski mirovni sporazum je i dalje temelj na kojem se može graditi budućnost BiH, kazao je Šmit tokom svog obraćanja.
Ipak, naglasio je da to ne znači da se ne može govoriti o potrebnim amandmanima i izmjenama državnog Ustava (koji je dio Dejtonskog sporazuma).
Takođe je istakao da prije 30 godina, kada je prekinut rat u BiH "niko nije očekivao da će međunarodna zajednica i danas biti ovoliko potrebna".
Završavajući obraćanje, poručio je liderima u zemlji da nastave put ka evropskim integracijama, a međunarodnu zajednicu pozvao da nastavi sa podrškom zemlji i ljudima u BiH, te da napravi korake da oni "ne budu zaboravljeni".
Predstavnik Kine traži da se međunarodna zajednica 'ne miješa u unutrašnje stvari BiH'
Geng Šuang (Shuang), predstavnik Kine u UN, pozvao je sve strane u BiH da razriješe svoje razlike kroz dijalog.
Pozvao je međunarodnu zajednicu da se ne miješa u unutrašnje stvari te da "ne poziva na unilateralne sankcije".
"Obzirom da se radi o suverenoj državi, unutrašnja pitanja BiH njihovi narodi moraju da rješavaju nezavisno", istakao je Šuang.
Kina je uz Rusiju jedna od zemalja koja je bila protiv imenovanja Šmita za visokog predstavnika.
Nebenzja: Međunarodna zajednica želi da stvori unitarnu državu u BiH
Ruski predstavnik u UN, Vasilij Nebenzja, u svom obraćanju je tvrdio da međunarodna zajednica želi da promijeni unutrašnju arhitekturu zemlje, te da želi da stvori unitarnu državu.
Nebenzja takođe tvrdi da su pokušaji da se privede Dodik, predsjednik RS, "provokacija", koristeći riječnik sličan vlastima u ovom bh. entitetu, iako se radi o presudi donesenoj pred državnim Sudom u redovnoj proceduri.
Predstavnici međunarodne zajednice, uključujući i visoke predstavnike, konstantno su u javnim istupima isticali da ne žele radikalne promjene unutrašnje organizacije BiH.
Upozorio je da bi upotreba snaga EUFOR Althea, za eventualno hapšenje nekoga u zemlji, dovelo do haosa.