Studenti proglasili vlast 'nelegitimnom'
Okupljenima na Trgu Slavija obratila se neimenovana studentkinja koja je rekla da je "korupcija suština celog režima u Srbiji".
"To nije individualni čin. Pitanje je dana kada će se tragedija u Novom Sadu ponoviti drugde. Odgovornost za te žrtve ne snosi priroda niti slučajnost, nego sistem koji je na svaki nivo vlasti postavio podobne, a ne stručne ljude", rekla je ona.
Studentkinja koja se nije predstavila rekla je da su vanredni parlamentarni izbori sredstvo za izlazak iz krize.
"Danas, 28. juna 2025. godine, proglašavamo aktuelnu vlast nelegitimnom", poručila je.
Studentski redari u blizini skupa pristalica vlasti
U Takovskoj ulici, u blizini Narodne skupštine, gde se održava skup na koji su došle pristalice vlasti.
Oni su tu postavili ogradu, kako niko od učesnika protesta na Slaviji ne bi mogao da priđe prorežimskom skupu.
Ogradu su studenti postavili i na uglu ulica Kneza Miloša i Kralja Milana.
Studentski redari su za RSE da će se skloniti kada se završi protest na Slaviji.
Rektor Beogradskog univerziteta: Naša nenasilna borba trajno menja društvo
Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić poručio je u obraćanju pred okupljenima na Slaviji da su se građani i članovi akademske zajednice okupili na poziv studenata kako bi pokazali jedinstvo u odbrani institucija.
"Studenti su svojom pobunom povezali sve nas u zajedničku misiju – da sačuvamo institucije, pravdu i pravo na različitost. Zato osećamo ponos i odgovornost da istrajemo", rekao je Đokić.
Đokić je kazao da je Univerzitet u Beogradu stao uz studente koji od kraja novembra blokiraju fakultete.
"Zajedno smo pokazali da se na nasilje, uvrede i laži odgovara istrajno, dostojanstveno, solidarno i mirno. Naša nenasilna borba donosi trajnu i duboku promenu u društvu", rekao je Đokić.
On je podsetio da su proteklih meseci profesori i studenti "bili su izloženi privođenjima, hapšenjima, saslušanjima i napadima".
Lompar: 'Kosovsko opredeljenje poziv na podvig'
Univerzitetski profesor Milo Lompar izjavio je obraćanju okupljenima na Slaviji da "proslavljanje kosovskog opredeljenja nije sećanje na poraz, nego poziv na podvig".
On je rekao da je u Ustavu Srbije "Kosovo i Metohija 'neotuđivi' deo Srbije".
"Postoji unutrašnja sloboda, a to znači biti građanin, verski tolerantan, biti solidaran sa svima, to znači poštovati zakonitost, a to znači poštovati Ustav. A u Ustavu je Kosovo i Metohija 'neotuđivi' deo Srbije", rekao je Lompar.
Kosovo je kao neotuđivi deo Srbije unet u preambulu Ustava 2006. godine. Dve godine kasnije, Kosovo je proglasilo nezavisnost. Prema podacima kosovskog Ministarstva spoljnih poslova, više od 100 država sveta priznaje nezavisnost Kosova.
Srbija, sa druge strane, Kosovo i dalje smatra svojom autonomnom pokrajinom.
Milo Lompar je jedan od profesora Beogradskog univerziteta poznat po svojim desnim stavovima, a nedavno je privukao pažnju i kao učesnik promocije knjige ratnog zločinca Radovana Karadžića, organizovane u Beogradu.