Mrtva riba, ptice, lisice i druge životinje. Taj prizor su zatekli ribolovci koji pecaju na rijeci Bosni, nedaleko od Zenice.
Pomor se dogodio prije nepuna četiri dana. Stanovnicima su upućena upozorenja da ne koriste vodu iz Bosne za bilo kakve namjene, a zbog straha od trovanja, proglašena je potpuna zabrana ribolova na tom području.
"Smrad uginule ribe se širi nadaleko. Bojim se da će ovo ugroziti i ljudske živote, jer niko ne zna šta je tačno ispušteno u rijeku i koliko je opasno", ispričao je za Radio Slobodna Evropa Mirsad Tuzlak, predsjednik Udruženja građana sportskih ribolovaca "Bistro" iz Zenice.
Iz nadležnih institucija još uvijek nema odgovora šta je uzrokovalo pomor ribe i životinja.
"Više informacija ćemo imati kada se završe laboratorijske analize uzoraka uginule ribe i vode iz rijeke Bosne uzetih na mjestima pogođenim incidentom", navodi se u saopštenju Federalne uprave za inspekcijske poslove, 17. jula.
Inače, ovo područje se nalazi nizvodno od industrijske zone u kojoj se nalazi željezara, mljekara i drugi privredni subjekti.
Prizori 'kao na filmu'
"Kad' sam to vidio, stao sam i gledao. Ne mogu vjerovati šta se dešava. Katastrofa", ovako za RSE priča Mehmed Imamović, koji živi blizu rijeke Bosne gdje je uočen pomor.
"To je katastrofa, neopisivo, kao potop. Treba odmah pronaći krivca, ko god da je, i javno ga imenovati i kazniti, tako da se ovo više nikada ne ponovi. Uništen je život u rijeci. Na obali se još osjeća smrad, ali niko ne zna tačno šta je ispušteno i ko je odgovoran", ispričao je Imamović.
Almir Ćatić, ribolovac i sekretar Udruženja "Bistro" kaže da je razočaran, jer su uzorci vode uzeti skoro četiri dana nakon pomora.
"Možemo potvrditi da su na teren konačno danas (17. juli) došli federalni i kantonalni vodni inspektori, kao i predstavnici Agencije za vodno područje rijeke Save. Prvi dan, u ponedjeljak, bio je samo kantonalni inspektor i veterinar, ali bez ikakve reakcije. Federalni inspektor pojavio se tek kasnije, a cijelo vrijeme se prepucavaju oko nadležnosti. Svi tvrde da nisu nadležni, a vrijeme prolazi", ispričao je Ćatić.
Područje gdje se desio pomor, nalazi se na teritoriji Zeničko-dobojskog (ZDK) kantona, jednog od deset kantona u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH. I kantonalni i entitetski nivo imaju nadležnosti u vodnoj i veterinarskoj inspekciji.
Ćatić je naveo i da je veterinarski inspektor iz ZDK, dan nakon pomora, poslao uzorke uginule ribe na analizu Veterinarskom fakultetu u Sarajevu.
"Sve što smo do sada čuli kao moguća objašnjenja, nizak vodostaj, manjak kiseonika… ne drži vodu, jer to ne može izazvati pomor ribe samo na jednom dijelu rijeke, dok ispod i iznad tog mjesta kiseonika ima dovoljno", rekao je Ćatić za RSE.
Šta kažu nadležne institucije?
Iz Federalnog vodnog inspektorata entiteta Federacija BiH saopštili su kako će tačan uzrok uginuća ribe biti poznat nakon završetka analiza.
Istakli su kako su, u saradnji s kantonalnom vodnom inspekcijom ZDK i Agencijom za vodno područje rijeke Save, izvršili inspekcijski nadzor rijeke Bosne nakon ekološkog incidenta i pomora ribe zabilježenog 13. jula.
"Odmah po prijavi incidenta 14. jula, kantonalna inspektorica obišla je više mjesta uzvodno i nizvodno, ali nije uočeno zamućenje rijeke niti vidljivo zagađenje na ispustima potencijalnih zagađivača. U nadzor je uključen i kantonalni veterinarski inspektor, koji je uzeo uzorke uginule ribe za laboratorijsku analizu", naveli su u Federalnom inspektoraru.
Ističu i kako su, prema izjavama očevidaca, ribe iskakale iz vode na lokacijama udaljenim od industrijskih ispusta, "zbog čega uzrok incidenta zasad nije moguće povezati s djelovanjem pravnih subjekata koji ispuštaju otpadne vode".
Agencija za vodno područje Save navela je za RSE da je uzela uzorke vode na tri lokacije i da će u svojoj laboratoriji analizirati osnovne fizičko-hemijske parametre, kiseonički režim, nutrijente, teške metale, fenole, mineralna ulja, PAH-ove i test toksičnosti.
Na licu mjesta su mjerili temperaturu vode, pH, elektrovodljivost i zasićenost kiseonikom, a te vrijednosti su, kako navode, bile "unutar zahtijevanih za III klasu voda".
Dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu Muhamed Smajlović, koji je analizirao uginulu ribu, saopštio je da je uzorak bio negativan na prisustvo bioloških patogena, poput virusa i bakterija.
Istakao je i kako u BiH ne postoji laboratorija koja bi mogla uraditi kompletnu forenzičku analizu uzoraka, ali da bi Kancelarija za veterinarstvo BiH mogla poslati uzorke u neku od zemalja koja posjeduje takvu vrstu opreme.
Iz Kancelarije za veterinarstvo nisu odgovorili na upit RSE o pomoru ribe u rijeci Bosni.
Hemijsko zagađenje gotovo sigurno
Akademik Muriz Spahić, ekspert za hidrologiju i bivši dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu, uvjeren je da se radi o hemijskom zagađenju koje je izazvalo pomor ribe u rijeci Bosni.
"Kod hemijskog zagađenja voda kroz profil prođe i sve pobije, a kad uzmete uzorak vode kasnije, ona je čista i može se piti. Očito je riječ o hemijskom zagađenju. Postoji opasnost i za ljude, jer se talas i dalje kreće nizvodno", upozorava Spahić.
Kaže da otrovni vodni talas mogu da ublaže pritoke koje se ulijevaju u Bosnu nizvodno od Zenice.
Pomor ribe bilježen je na istom području i 2020., te 2023. godine.
Rijeka Bosna od Zenice protiče kroz još nekoliko gradova do rijeke Save u koju se ulijeva kod Šamca, na sjeveru Bosne i Hercegovine.
Na tom području živi više od 200.000 građana, a na hiljade ih živi u blizini obala Bosne.