Dostupni linkovi

Ukop žrtava na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, 11. juli 2025.
Ukop žrtava na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, 11. juli 2025.

Sedam žrtava ukopano na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici

• U Srebrenici je 11. jula obilježena 30. godišnjica genocida u kome je Vojska Republike Srpske (RS) ubila više od 8.300 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

• Još sedam žrtava ukopano je u Memorijalnom centru u Potočarima gdje su sahranjene ukupno 6.772 osobe.

• Sahrani je prethodila komemoracija na kojoj je poručeno da je međunarodna zajednica "zakazala" jer nije sprječila genocid, kao i da njegovo negiranje mora prestati.

• Pred sudovima u Hagu i regiji, za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na oko 780 godina zatvora.

• Među osuđenima su Radovan Karadžić i Ratko Mladić, bivši predsjednik entiteta RS i nekadašnji komandant Vojske RS, koji su osuđeni na doživotni zatvor.

07:33 11.7.2025.

'Tri faze poricanja: Decenije srpskog odnosa prema genocidu u Srebrenici od priznanja do negiranja'

Radio Slobodna Evropa danas objavljuje video "Tri faze poricanja: Decenije srpskog odnosa prema genocidu u Srebrenici od priznanja do negiranja", koji retrospektivno prati genezu politike Republike Srbije i bh. entiteta RS u odnosu prema genocidu počinjenom u julu 1995. pred kraj rata u Bosni i Hercegovini.

07:38 11.7.2025.

Porodice žrtava pristižu u Potočare

Porodice i prijatelji žrtava genocida u Srebrenici okupljaju se u Memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti održana komemoracija u povodu 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

U mezarju Memorijalnog centra bit će ukopano sedam žrtava koje su identificirane u proteklom periodu.

Ekshumiranje žrtava genocida iz masovnih grobnica počelo je u julu 1996. godine, a tokom proteklih 30 godina otkrivene su masovne grobnice na stotinama lokacija. Do danas nisu pronađeni posmrtni ostaci oko 1.000 ubijenih muškaraca iz Srebrenice.

07:41 11.7.2025.

'Breme': Dokumentarni film o genocidu u Ruandi i Srebrenici

U Ruandi, gdje su počinioci genocida priznali zločine i ponovno integrisani u društvo, obrazovanje podstiče jedinstvo i izliječenje. Dok u Bosni i Hercegovini, u Srebrenici, genocid ostaje tabu tema u školama, ostavljajući podijeljene, poluprazne zajednice u poricanju i mržnji.

Dokumentarac "Breme" u produkciji Radija Slobodna Evropa naglašava koliko je priznanje prošlosti ključno za oporavak i pomirenje društva. Premijerno je prikazan na Sarajevo Film Festivalu.

Breme: Dokumentarni film o genocidu u Ruandi i Srebrenici
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 1:56:06 0:00
07:47 11.7.2025.

Komesarka EU odala počast žrtvama

Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos odala je počast žrtvama genocida u Srebrenici, poručujući da je obaveza svih sjećanje na njih.

"Naša je dužnost da se sjećamo i da ustanemo i nikada ne skrenemo pogled kada se dovode u pitanje ljudska prava i potkopava dostojanstvo drugih", napisala je Kos.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG