Dostupni linkovi

Čišćenje ruševina, kamena i zemlje u Donjoj Jablanici, 9. 10. 2024.
Čišćenje ruševina, kamena i zemlje u Donjoj Jablanici, 9. 10. 2024.

Izgubljeni životi i milionske štete nakon poplava

  • Zbog najavljenih novih padavina, u noći na 9. oktobar evakuiran je dio stanovništva sa ugroženih područja Jablanice i Konjica
  • Broj žrtava nedavnih poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini porastao na 22
  • Spasilačke ekipe nastavljaju potragu za najmanje šest osoba
  • Šteta u Jablanici procijenjena je na gotovo 50 miliona maraka (oko 25 miliona eura)

12:36 6.10.2024.

Predsjednica Europske komisije: Šaljemo spasilačke timove u BiH

Mještani čiste ruševine nakon poplava i odrona u Donjoj Jablanici, 5. 10. 2024.
Mještani čiste ruševine nakon poplava i odrona u Donjoj Jablanici, 5. 10. 2024.

Naša srca i misli su s narodom Bosne i Hercegovine, pogođenim razornim poplavama, saopćila je Ursula von der Layen, predsjednica Europske komisije na X-u.

Dodala je da je aktiviran Mehanizam civilne zaštite EU.

"Šaljemo spasilačke timove na teren. Ovo je solidarnost EU na djelu", navela je.

BiH je u septembru 2022. godine pristupila Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije (EUCPM). BiH nakon toga može lakše zatražiti pomoć zemalja članica EU te još šest drugih zemalja u slučaju prirodnih katastrofa, poput poplava ili požara, direktno aplicirati za projekte EU te se proširuje suradnja s članicama kod obuke službi civilnih zaštita u BiH.

Mehanizam EU za civilnu zaštitu je uspostavljen 2001. godine. Ovaj mehanizam ima za cilj jačanje saradnje između zemalja EU i ostalih država učesnica u oblasti civilne zaštite u cilju poboljšanja prevencije, spremnosti i odgovora na katastrofe.

Kada hitna situacija premaši sposobnosti reagiranja neke zemlje u Evropi i šire, ta zemlja može zatražiti pomoć preko Mehanizma za civilnu zaštitu.

Europska komisija igra ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofe širom svijeta, doprinoseći s najmanje 75 posto transportnih i/ili operativnih troškova. Od svog osnivanja, Mehanizam civilne zaštite EU je odgovorio na više od 700 zahtjeva za pomoć unutar i van EU.

BiH je 5. oktobra i zvanično zatražila pomoć putem ovog mehanizma.

22:07 9.10.2024.

Završavamo blog Radija Slobodna Evropa (RSE) o poplavama koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu. O potrazi za nestalima i saniranju štete u ugroženim područjima nastavit ćemo izvještavati i narednih dana, a sve informacije moći ćete pronaći na platformama RSE.

Hvala na pažnji.

19:12 9.10.2024.

Šteta u Jablanici procijenjena na 50 miliona maraka

Raščišćavanje ruševina u poplavama i klizištima pogođenoj Donjoj Jablanici, 9. oktobar 2024.
Raščišćavanje ruševina u poplavama i klizištima pogođenoj Donjoj Jablanici, 9. oktobar 2024.

Općina Jablanica dostavila je kantonalnom štabu civilne zaštite preliminarnu procjenu štete nakon poplave i klizišta, koja iznosi gotovo 50 miliona maraka.

“Znamo da je uništeno 49 stambenih objekata, da je 181 objekat teško oštećen. Te štete se procjenjuju na više od 15 miliona maraka. Imamo štete na privrednim objektima i poljoprivrednom zemljištu, tako da je ukupna vrijednost štete, prema preliminarnim procjenama, oko 50 miliona, kazao je načelnik Općine Jablanica Damir Šabanović.

Što se tiče podrške s viših nivoa vlasti, Šabanović je kazao da je pomoć neupitna i da će dolaziti u Jablanicu sve dok sva šteta ne bude sanirana.

"Naš prioritet ostaje potraga za nestalim osobama, zatim raščišćavanje terena i uspostava putnih komunikacija, opskrba vodom i strujom te pokušaj vraćanja života u neke normalne tokove. Naravno da će biti jako teško, jer ovo je najveća tragedija koja je zadesila Jablanicu", kazao je Šabanović.

18:36 9.10.2024.

16:56 9.10.2024.

Kako se prikuplja novac za zaštitu od prirodnih nesreća u Federaciji BiH?

Za Jablanicu 30 hiljada evra godišnje, za Centar Sarajeva više od osam miliona. Tako se, prema važećim zakonima, dijele namjenska sredstva za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Od svake isplaćene neto plate u ovom bh. entitetu, za ove svrhe se uplaćuje 0,5% - minimalno 1,5 evra po zaposlenom. Sve se plaća na jedinstveni račun, od čega 20% ide entitetu, 30% kantonima, a 50% opštinama.


Opštine dobijaju novca u zavisnosti od toga koliko uplaćuju na račun, pa su onda bogatije lokalne zajednice, i one sa više stanovnika, automatski u boljem položaju.

Tako da u trenutnoj situaciji, kada su Jablanica, Konjic i Fojnica teško pogođeni poplavama, ove opštine mimo redovnog budžeta mogu računati na eventualnu pomoć kantonalne ili federalne vlasti.

Više pročitajte OVDJE.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG