Peking "procjenjuje" ponudu Washingtona za vođenje razgovora o carinama od 145 posto koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine 2. maja. Međutim, ovo ministarstvo je upozorilo SAD da se ne upušta u "ucjene i prijetnje".
Washington i Peking su uključeni u napetu trgovinsku borbu, dok obje strane ne žele da izgledaju kao da popuštaju ili da su prve koje pristaju na pregovore o carinama koje su uzdrmale globalna tržišta i uticale na lance snabdijevanja.
Kinesko Ministarstvo trgovine je saopštilo da su SAD zatražile razgovore s Kinom o Trumpovim carinama, dodajući da su kineska vrata otvorena za diskusije, signalizirajući mogućnost smanjenja tenzija u vezi s trgovinskim ratom.
Ova izjava dolazi dan nakon što je na jednom nalogu na društvenim mrežama, povezanim s kineskim medijima, rečeno da je Washington zatražio početak razgovora, i samo sedmicu nakon što je Trump rekao da se razgovori već vode, što je Peking negirao.
"Sjedinjene Države su nedavno u više navrata preuzele inicijativu da pošalju informacije Kini, preko relevantnih strana, rekavši da se nadaju razgovorima s Kinom", stoji u izjavi, dodajući da Peking "procjenjuje" ovu ponudu.
"Pokušaj korištenja razgovora kao izgovora za ucjene i prijetnje neće uspjeti", dodalo je kinesko Ministarstvo trgovine.
SAD mora biti spremna poduzeti mjere za "ispravljanje pogrešnih praksi" i ukinuti jednostrane carine, saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine, dodajući da Washington mora pokazati "iskrenost" u pregovorima.
Kina je više puta poricala da traži pregovore o rješenju za carine koje su uvele SAD i vjerovatno insistira da Washington mora napraviti prvi korak.
Trumpova odluka da uvede visoke carine na uvoz iz Kine dolazi u posebno teškom trenutku za Kinu, koja se suočava s deflacijom zbog slabog ekonomskog rasta i dugotrajne krize u sektoru nekretnina.
Američki zvaničnici, uključujući ministra finansija Scotta Bessenta i ekonomskog savjetnika Bijele kuće Kevina Hasseta, također su rekli da se nadaju napretku u smanjenju trgovinskih tenzija.
"Vjerujem da Kinezi žele postići dogovor. I, kao što sam rekao, ovo će biti proces s mnogo koraka. Prvo, moramo smanjiti tenzije, a zatim se moramo fokusirati na veći trgovinski sporazum", rekao je Bessent tokom intervjua za Fox Business Network ove sedmice.
U međuvremenu, Trump je u srijedu izjavio da vjeruje da "postoji dobra šansa" da njegova administracija može postići dogovor s Kinom, nekoliko sati nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping pozvao zvaničnike da poduzmu mjere kako bi se prilagodili promjenama u međunarodnom okruženju, ne spominjući konkretno SAD.