Platforma koju su potpisale stranke "Trojke" iz Federacije Bosne i Hercegovine i opozicija iz Republike Srpske, početkom maja, najavljivana je kao spasonosno rješenje, koje će odblokirati državne institucije i evropski put zemlje.
Ipak, nova koalicija mora proći niz prepreka u dva državna zakonodavna tijela, Predstavničkom domu i Domu naroda, da bi stupila na vlast.
Po sadašnjem omjeru snaga, opozicionim partijama iz Republike Srpske (RS) i "Trojki" u Federaciji BiH nedostaje po nekoliko glasova u oba doma Parlamenta BiH da bi "iz igre" eliminisali Milorada Dodika, lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i ključnog razloga za permanentne blokade državne vlasti.
Bez Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH nemaju većinu u Predstavničkom domu, dok u Domu naroda, SNSD može do u nedogled blokirati smjenu svojih ministara.
Kako se stiglo dovde?
Stranke "Trojke" – Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narod i pravda (NiP) i Naša stranka (NS) – potpisale su u decembru 2022. koalicioni sporazum sa SNSD-om), HDZ-om i strankama okupljenim oko ove dvije partije.
Nakon nešto više od dvije godine previranja u koaliciji, "Trojka" je u januaru najavila razlaz sa Dodikovom partijom.
Period nakon toga je obilježen smjenom SNSD-ovog Nebojše Radmanovića iz rukovodstva Predstavničkog doma, napola prihvaćenim zahtjevima za smjene ministara i zamjenika ministara iz RS-a, te približavanjem "Trojke" i opozicije iz RS-a.
Ovo zbližavanje je kulminiralo kada su Srpska demokratska stranka (SDS), Partija demokratskog progresa (PDP) i Lista "Za pravdu i red", koje čine opoziciju u RS-u, potpisale zajedničku platformu sa strankama "Trojke" 9. maja u Sarajevu.
Najavljeno je da će slična platforma biti ponuđena svim strankama, sem SNSD-u i njegovim partnerima.
Ima li većine u Predstavničkom domu?
Stranke nove koalicije u Predstavničkom domu PS BiH imaju ukupno 19 od 42 poslanika, dakle, nedostaju im još tri za većinu.
Stranka demokratske akcije (SDA), najjača stranka ovog doma sa osam poslanika, poručila je da neće biti dio nove vlasti, ali da će podržati smjenu SNSD-ovih kadrova i proevropske zakone.
HDZ BiH se još nije zvanično oglašavao, a lider ove partije, Dragan Čović, i dalje ne odustaje od dugogodišnjeg partnerstva sa Dodikom.
Predstavnički dom se sastoji od 28 poslanika iz entiteta Federacija BiH, odnosno 14 iz Republike Srpske.
Za kvorum, potrebna su 22 poslanika, uz uslov da je prisutna bar trećina poslanika iz svakog entiteta – u praksi, bar 10 iz Federacije BiH, odnosno pet iz RS-a.
Da bi se bilo koja odluka izglasala, potrebno je da "za" glasa najmanje trećina iz svakog entiteta.
To praktično znači da je potrebno imati većinu glasova prisutnih poslanika, među kojima mora biti najmanje 10 glasova iz Federacije BiH i pet iz RS-a.
Ukoliko se to ne desi, rukovodstvo Predstavničkog doma ima tri dana da usaglasi stavove oko odluke.
Ako do toga ne dođe, ponovo se glasa. Tada je dovoljna natpolovična većina, ali ne smije biti više od dvije trećine glasova "protiv" iz jednog od entiteta.
Stranke nove koalicije imaju dovoljno ruku u Predstavničkom domu da bi u slučaju eventualnog glasanja imale ovu, entitetsku većinu.
Kako funkcioniše Dom naroda?
Drugi zakonodavni dom, Dom naroda, sastavljen je od 15 delegata, po pet iz svakog od tri konstitutivna naroda.
Ovdje se odlučuje slično, kao i u Predstavničkom domu.
Kada se glasa, osim obične većine, potrebno je da bude, bar, po trećina glasova iz svakog entiteta, što u praksi znači, četiri glasa iz Federacije BiH, i dva iz RS-a.
Ukoliko se to ne desi, rukovodstvo Doma naroda ima tri dana da postigne saglasnost.
Ako do nje ne dođe, glasa se ponovo, a u tom slučaju dvije trećine glasova iz jednog od entiteta ne smiju biti protiv.
Kvorum za rad Doma naroda propisuje minimum od devet delegata – minimalno troje iz svakog od tri konstitutivna naroda.
Blokada smjena ministara
U slučaju smjenjivanja ministara i njihovih zamjenika, zakon propisuje da to mora biti potvrđeno u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Tako su Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH i Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH (obojica iz SNSD-a) smijenjeni u Predstavničkom domu, ali ne i u Domu naroda, što znači da su i dalje na svojim pozicijama.
O njihovim smjenama će se ponovo raspravljati na sjednici Doma naroda, 19. maja.
Tokom prethodnih sjednica, kada su njihove smjene bile na dnevnom redu, nije bilo kvoruma.
Naime, SNSD ima tri od pet srpskih delegata u ovom tijelu, te ukoliko oni nisu prisutni, sjednica se ne može održati.
Otkad su smjene ministara ove stranke na dnevnom redu Doma naroda, Radovan Kovačević, Sredoje Nović i Nikola Špirić iz SNSD-a su učestvovali u donošenju zakona, ali su napuštali sjednice kada se trebalo raspravljati o tome.
Koalicija "Trojke" iz Federacije BiH i opozicione "trojke" iz RS-a, zajedno sa Zlatkom Miletićem koji je takođe potpisao sporazum u Sarajevu, u državnom Domu naroda ima četiri delegata.
Kako se biraju poslanici u državni Parlament?
Poslanici za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH se biraju direktno, na izborima.
Tri izborne jedinice u RS-u biraju 14 poslanika, a pet jedinica u Federaciji BiH bira 28.
U državnom Domu naroda, 15 delegata se bira indirektno, u entitetskim zakonodavnim tijelima.
Bošnjaci i Hrvati iz Doma naroda Parlamenta Federacije BiH biraju 10 delegata.
Pet delegata iz RS-a biraju svi poslanici Narodne skupštine ovog entiteta.
U oba entiteta, procedura je slična. Svaka stranka ili svaki delegat/poslanik u zakonodavnom tijelu može nominovati jednog ili više kandidata, nakon čega se provodi tajno glasanje.
U praksi, delegati i poslanici po stranačkim uputstvima formiraju nekoliko listi sa različitim nosiocima, koji, uglavnom, na kraju budu izglasani u Dom naroda BiH.
Saradnja na tekstu: Meliha Kešmer