Pod motom "Vlada - Kompanije, kasno je, osvestite se ili zbogom", Savez sindikata tehničkih radnika privatnog sektora Kosova protestovala je u Prištini 1. maja, na Međunarodni dan radnika.
Predsednik sindikata, Jusuf Azemi, rekao je da su radnici privatnog sektora Kosova "tretirani kao robovi" od strane institucija, dodajući da "takvog tretmana gotovo nigde nema u Evropi".
Članovi sindikata su tražili povećanje plata u privatnom sektoru na 600 evra, kolektivni ugovor, zdravstveno osiguranje i osnivanje radnog suda.
"Ne možemo da preživimo sa platama koje imamo. Na Kosovu, radnici privatnog sektora i danas primaju platu od 230 evra. Ova plata nam ne dozvoljava da umremo, ali ni da živimo," rekla je Hafije Statovci iz sindikata.
Prema poslednjim podacima Poreske uprave Kosova, prosečna bruto plata na Kosovu iznosi 702 evra.
Privatni sektor se smatra najvećim poslodavcem, sa preko 300.000 zaposlenih.
Ranije, u četvrtak, Kosovski institut za pravdu (IKD) je saopštio da Međunarodni dan radnika zatiče Kosovo "sa starim problemima - smrtima na radnom mestu, zastarelim zakonima, nefunkcionalnim institucijama".
Vlada i Skupština Kosova, prema IKD-u, nisu preduzele odgovarajuće mere u socijalnoj oblasti, uključujući usvajanje i sprovođenje zakona u ovoj oblasti.
U saopštenju, IKD je naveo da je Vlada Kosova ne samo da nije usvojila većinu zakona u socijalnoj oblasti, već nije ni sprovela postojeće zakone.
"Osnovni zakoni kao što su Zakon o radu, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i Zakon o inspektoratu rada, uklonjeni su sa agende ili su ostali neadresirani, što odražava nedostatak napretka i angažovanja na hitnim socijalnim pitanjima", navodi se u saopštenju.
"S druge strane, Skupština Kosova nije uspela da izabere predstavnika sindikata u Odbor Fondacije za penzione štednje i nije efikasno vršila nadzornu funkciju prema Vladi. Samo u poslednjih 12 godina, prema zvaničnim statistikama i podacima sindikata, na radnim mestima je život izgubilo 263 radnika, 12 samo u 2024. godini, dok u prvih pet meseci ove godine imamo 10 slučajeva smrti na radnom mestu", saopštio je IKD.
Na glavnim trgovima u Prištini u četvrtak su protestovali i Novi sindikat Kosovske energetske korporacije (KEK), Nezavisni sindikat rudara Trepče, Kolektiv za feminističko mišljenje i delovanje i grupa protiv poskupljenja električne energije "Ni cent više".
Međunarodni dan radnika – 1. maj – koristi se u mnogim zemljama sveta kao dan za traženje prava radnika, za prenošenje opštih ekonomskih žalbi ili političkih zahteva.
Poslednji podaci Agencije za statistiku Kosova pokazuju da od 1.074.704 osoba, koje su radno sposobne - od 15 do 65 godina - 461.000 ili 43 odsto su ekonomski aktivni na tržištu rada.
Preko 613.000, ili 57 odsto građana radne sposobnosti, nisu ekonomski aktivni.
Opšta stopa nezaposlenosti na Kosovu procenjuje se na 10,7 odsto.