Dostupni linkovi

Dok traju hapšenja, ovo su sva ranija RSE saznanja o rudnicima oko Sanskog Mosta


Prizori s lokacija na kojima se iskopava ugalj oko Sanskog Mosta. (fotografija od 27. novembra 2023.)
Prizori s lokacija na kojima se iskopava ugalj oko Sanskog Mosta. (fotografija od 27. novembra 2023.)

Kada su u ljeto 2023. mještani tijelima branili bagerima i kamionima početak iskopavanja i odvoza uglja iz mjesta Bistrica kod Prijedora, Radio Slobodna Evropa (RSE) je počeo istraživati problem ovog, ali i nekoliko drugih rudnika bez svih potrebnih dozvola u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, među njima i u okolini Sanskog Mosta.

U maju 2025. zbog rudnika u okolini tog grada - Federalna uprava policije provodi akciju i hapsi više osoba.

Kada je RSE u jednom od rudnika kod Sanskog Mosta bio u jesen 2023., mještani su kazali da su im zbog rudnika ugroženi životi, kuće i imanja.

"Mi se bojimo da nam neće početi rušiti kuće, jer idu sve bliže kućama, već su neke kuće počele pucati zbog miniranja, napukle su dobro", kaže za RSE Senad Cerić, mještanin sela Fajtovci, jednog od sedam sela gdje traju iskopavanja rude.

Godinu i pol kasnije, Federalna policija uhapsila je više osoba zbog sumnje na korupciju i zloupotrebu položaja koja se odnosi na nabavku i isporuku uglja za potrebe Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede Srbije u proteklom periodu.

Pretreseno je deset lokacija, među njima prostorije kompanija o kojima je RSE pisao, a koje se dovode u vezu s iskopavanjem uglja u mjestima oko Sanskog Mosta.

Još u novembru 2023. Općinsko vijeće s mještanima sela Bašići i načelnikom Sanskog Mosta zatražili su uključivanje kantonalnog tužiteljstva, najavljujući pokretanje tužbi protiv firme "Lager" iz Posušja koja ugalj eksploatira od 2015. godine.

U mjestima s rudnicima RSE je zabilježio skoro, pa apokaliptične prizore. Tamo gdje su nekada bili putevi, sada su ivice ambisa.

Čekamo kad će nas zatrpati: Život na ivici bh. rudnika u 'skladu s propisima'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:09:24 0:00

Iz kompanije "Lager" su tada za RSE kazali kako se "pridržavaju svih zakona i propisa".

Međutim, predmet istrage u maju 2025. jesu i prostorije ove kompanije, navode iz FUP-a.

"Pretresaju se pravna lica, i to poslovna jedinica 'Lager' u Sanskom Mostu, pravno lice 'Tatarević', Policijska stanica u Sanskom Mostu, kao i lokacije privatnih lica obuhvaćenih ovom istragom. U Republici Srpskoj vrše se pretresi na lokacijama dva pravna lica, 'No limit' Prijedor i 'Ljuboja promet' Oštra Luka, kao i drugi privatni objekti tri osumnjičena lica", navodi se u saopćenju Federalne uprave policije.

Federalna uprava policije ove pretrese je provela po naredbi Općinskog suda Sanski Most, uz asistenciju Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, MUP-a Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona.

RSE je u decembru 2023. godine istražio koje se sve kompanije dovode u vezu s s iskopavanjem uglja u Mrkonjić-Gradu i Prijedoru.

U januaru 2024. RSE je bio s mještanima naselja u kojima su otvoreni rudnici kod Prijedora i Sanskog Mosta. Tada su mještani mjesne zajednice Bistrica kod Prijedora podnijeli tužbu Osnovnom sudu protiv koncesionara Drvo-Export iz Teslića, Grada Prijedora i Vlade Republike Srpske zbog otvaranja rudnika uglja.

Tužba je pokrenuta zbog, kako smatraju mještani, nezakonite dodjele, odnosno štetne realizacije ove koncesije.

Istovremeno, Općinsko vijeće Sanskog Mosta donijelo je odluku o povlačenju suglasnosti za dodjelu koncesije za eksploataciju uglja kompaniji "Lager" iz Posušja.

Ugalj na sudu: Borba stanovnika Prijedora i Sanskog Mosta za zdrav život
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Šta se zna o kompaniji Lager?

Lager grupacija se bavi prodajom i servisiranjem građevinskih strojeva na području srednje i jugoistočne Evrope.

Poslovanje Lager grupe prvenstveno obuhvaća zastupanje, distribuciju i prodaju građevinskih strojeva i rezervnih dijelova, te servis strojeva i postrojenja velikih proizvođača građevinske opreme.

Vlasnik kompanije Lager d.o.o. je Milenko Bašić poduzetnik iz Posušja o čijim poslovima su pisali i hrvatski mediji.

Inače, Bašić je od ranije pod istragom hrvatskog Uskoka.

Jedan je od osumnjičenih i optuženih u aferi "Vjetropark" otkrivenoj 2020. godine u kojoj je uhapšen veliki broj hrvatskih dužnosnika, među kojima i Josipa Rimac, bivša državna sekretarka hrvatskog ministarstva uprave i bivša kninska gradonačelnica.

Optužnica u ovom slučaju podignuta je krajem decembra prošle godine, a na njeno potvrđivanje se još čeka.

Osim poslova sa iskopavanjem uglja u Sanskom Mostu kompanija "Lager" je prije sedam godina, potpisala memorandum sa kineskom kompanijom China Energy Group o izgradnji termoelektrane u Sanskom Mostu.

Vrijednost tog projekta je 500 miliona eura. Inače, nije poznato više informacija u kojoj je fazi realizacija projekta izgradnje ove termoelektrane.

Vlada FBiH je 2016. godine donijela odluku kojom izgradnju termoelektrane u Sanskom Mostu svrstava u strateški projekt u energetici u Bosni i Hercegovini.

Mještani su u januaru prošle godine izašli i na proteste zbog rudnika kod Sanskog Mosta.

Međutim, ministar privrede u Vladi Unsko-sanskog kantona (USK) Armin Kardašević je u februaru iste godine izjavio kako se "nisu stekli uvjeti za raskid ugovora sa kompanijom Lager iz Posušja koja eksploatira ugalj na području Sanskog Mosta.

U 2023. godini iskopano je 700.000 tona uglja na području rudnika u blizini Sanskog Mosta.

Ugalj je plasiran na tržište Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, rekli su ranije za RSE iz kompanije "Lager", koja je jedna od poslovnih partnera Elektroprivrede Bosne i Hercegovine.

Mrki ugalj se u posljednje dvije godine intenzivno izvozi iz Bosne i Hercegovine u Srbiju, zbog sve većih energetskih potreba te zemlje.

Zajedničko za rudnike oko Sanskog Mosta, Prijedora i Mrkonjić Grada, jeste veliki broj kamiona s registarskim tablicama Srbije koji su dolazili po ugalj.

U razgovoru sa vozačima kamiona za RSE su naveli da se ugalj iz novih rudnika u okolini Prijedora, Sanskog Mosta i Mrkonjić Grada vozi prema Termoelektrani Obrenovac kod Beograda.

Na lokaciji u Bistrici kod Prijedora, u oktobru 2023. godine su fotografirane i mašine sa natpisom "Inkop Ćuprija". Većinski vlasnik ove firme iz Srbije je Zvonko Veselinović, kontroverzni biznismen sa sjevera Kosova.

Jedna od mašina sa natpisom "Inkop Ćuprija" fotografisana po tvrdnjama mještana na kopu uglja u Bistrici, Prijedor, 5. oktobra 2023.
Jedna od mašina sa natpisom "Inkop Ćuprija" fotografisana po tvrdnjama mještana na kopu uglja u Bistrici, Prijedor, 5. oktobra 2023.

Mještani su ranije u razgovorima za RSE govorili da više od pola mašina nosi natpise ove firme. Iz "Inkopa" je ranije novinarima RSE na upit o ovim mašinama odgovoreno da im se "u svakoj sferi pričinjava Zvonko Veselinović", te su tražili da ih novinari "ne uznemiravaju".

Građani protiv uništavanja prirode

Protesti mještana protiv uništavanja prirode i zagađenja su još nešto zajedničko što prati sporne rudnike uglja na sjeverozapadu BiH.

U Prijedoru, na primjer, već gotovo dva mjeseca svake sedmice građani protestiraju tražeći zatvaranje rudnika uglja, osiguranje pitke vode i zaštitu stanovništva u ugroženim naseljima.

Građani na protestima svake subote u Prijedoru traže hitno zatvaranje rudnika na Bukovoj Kosi zbog ozbiljnih ekoloških posljedica.

Takođe, zahtijevaju rekultivaciju, odnosno vraćanje, barem, u približno stanje zemljišta u Bukovoj Kosi i Bistrici, kao i obezbjeđivanje pitke vode za mještane Bukove Kose, koji su suočeni s ozbiljnim problemima u snabdijevanju vodom.

XS
SM
MD
LG