Vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamenei, izrazio je sumnju u tok trenutnih pregovora sa Sjedinjenim Državama o nuklearnom programu Teherana, rekavši da Washington pravi "veliku grešku" tražeći potpunu zabranu obogaćivanja uranija unutar te bliskoistočne zemlje.
Govoreći na ceremoniji obilježavanja prve godišnjice smrti bivšeg tvrdolinijaškog predsjednika Ebrahima Raisija u padu helikoptera, Hamenei je 20. maja izjavio da "ne vjeruje" da će pregovori sa SAD-om o nuklearnom programu uroditi plodom.
Posebno je ukazao na nedavne izjave američkih zvaničnika, uključujući specijalnog izaslanika predsjednika Donalda Trumpa, Stevea Witkoffa, koji je prošle sedmice rekao da bilo kakav novi sporazum između Washington i Teherana mora uključivati dogovor o odustajanju od obogaćivanja uranija – procesa koji može dovesti do razvoja nuklearnog oružja.
"Američka strana koja učestvuje u ovim indirektnim pregovorima treba da razgovara, pregovara i da se potrudi da ne govori besmislice", rekao je Hamenei.
"Velika je greška s njihove strane kada kažu da neće dozvoliti Iranu da obogaćuje uranij. Niko ne čeka ničije odobrenje za ovo ili ono. Islamska Republika ima svoju politiku, ima svoje metode i slijedi svoju politiku... Tema obogaćivanja nije uopšte predmet pregovora", istakao je.
Iran navodi da je njegov nuklearni program namijenjen isključivo u mirnodopske i civilne svrhe, ali su zvaničnici vlasti krajem prošle godine izazvali zabrinutost izjavama da bi zemlja mogla promijeniti svoju "nuklearnu doktrinu" ako bude napadnuta ili ako njeno postojanje bude ugrozio Izrael.
Iran je iznio prijedlog Sjedinjenim Državama i svojim arapskim susjedima iz Zaliva koji predviđa osnivanje regionalnog nuklearnog konzorcija, koji bi uključivao Iran, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, uz mogućnost učešća i SAD-a.
Witkoff je izjavio da je Trumpova "crvena linija" u nuklearnim pregovorima s Iranom sposobnost Teherana da obogaćuje uranij na bilo kojem nivou, što je navelo Iran da poruči kako će nastaviti s obogaćivanjem "s dogovorom ili bez njega".
"Ne možemo dozvoliti čak ni jedan posto kapaciteta za obogaćivanje", rekao je Witkoff za ABC 18. maja, insistirajući da čak i obogaćivanje u civilne svrhe može dovesti do razvoja oružja.
"Sve počinje… s dogovorom koji ne uključuje obogaćivanje… jer obogaćivanje omogućava naoružavanje. A mi nećemo dozvoliti da bomba dođe ovdje", rekao je.
Iranski šef diplomatije Abbas Araqchi kritikovao je ono što je opisao kao nedosljedne poruke iz SAD-a u javnosti, a izjave o nultom obogaćivanju je pripisao pokušajima Trumpove administracije da umiri "grupe s posebnim interesima", koje je opisao kao "zlonamjerne aktere".