U svojih prvih 100 dana na dužnosti, jedan ključni cilj vanjske politike izmicao je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu: okončanje rata protiv Ukrajine.
Trump se kandidirao za predsjednika obećavajući da će brzo okončati rat. U intervjuu za NBC News emitiranom 4. maja izrazio je nadu da se mirovni sporazum još uvijek može postići, a istovremeno je sugerirao da je njegovo strpljenje i s Ukrajinom i s Rusijom ograničeno.
"Doći će vrijeme kada ću reći: 'U redu, samo naprijed. Nastavi biti glup i nastavi se boriti'", rekao je.
Trump je takođe rekao da su SAD "bliže jednoj stranci, a možda ne toliko bliske s drugom", iako nije rekao koja je stranka po njegovom mišljenju bliža dogovoru.
No, posljednjih dana američki predsjednik izrazio je posebnu frustraciju Kremljom, pozivajući ruskog predsjednika Vladimira Putina da "prestane pucati, sjedne i potpiše sporazum".
Republikanski zastupnici krenuli su u korak s američkim predsjednikom.
Senator iz Južne Karoline Lindsay Graham, ključni Trumpov saveznik, rekao je da ima široku podršku za novi paket sankcija i tarifa Rusiji ako se Putin ozbiljno ne uključi u mirovne pregovore.
Senator iz Louisiane John Kennedy požalio se Fox Newsu da se čelnik Kremlja "na svakom koraku igra s predsjednikom Trumpom".
"Nije poštovao je našeg predsjednika. Ne mislim da će biti bolje dok gospodinu Putinu jasno ne damo do znanja da smo spremni njega i njegovu zemlju pretvoriti u hranu za ribe", rekao je Kennedy.
Kennedy je brzo pojasnio da se odnosi na mjere za zaustavljanje ruske prodaje nafte, a ne na nuklearni rat. Ali te su primjedbe odražavale Trumpovu nedavnu nestrpljivost prema Kremlju.
Međutim, u toj retoričkoj pozadini, diplomatski napori su se nastavili. Steve Witkoff, Trumpov posebni izaslanik, otputovao je u Moskvu kako bi se sastao s Putinom.
Visoki pomoćnik iz Kremlja opisao je razgovore kao "produktivne", a neki komentatori Witkoffov dolazak bez uobičajene pratnje vidjeli su kao pokazatelj da američki izaslanik možda nije na svom diplomatskom terenu.
Steven Pifer, umirovljeni karijerni diplomat i bivši američki veleposlanik u Ukrajini, doveo je u pitanje mudrost Witkoffovog pojavljivanja na sastanku samog, rekavši da se američki izaslanik, bogati investitor nekretnina i Trumpov povjerenik, suočava s "više od 75 godina" diplomatskog iskustva.
"Nije ni čudo što je Rusija primila 10 tjedana američkih ustupaka i darova, a da zauzvrat nije dala ništa", rekao je Pifer na mreži X.
Bez obzira na raspored sjedenja u Kremlju, Witkoffov sastanak bio je u suprotnosti s događajem potpisivanja u Washingtonu za stvaranje Investicijskog fonda za obnovu Sjedinjenih Država i Ukrajine, sporazuma koji će SAD-u dati pristup vrijednim rijetkim zemnim mineralima Ukrajine u zamjenu za ono što Kijev nada da će biti trajna američka podrška.
Američki ministar financija Scott Bessent upotrijebio je oštar jezik kako bi opisao sporazum, rekavši da on "jasno signalizira Rusiji da je Trumpova administracija predana mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu dugoročno".
Jesu li se, dakle, plime suptilno promijenile u korist Ukrajine kada je u pitanju suočavanje s Trumpovom administracijom?
Kao i uvijek, možda je prerano za reći.
Uostalom, potpisivanje dolazi samo otprilike dva mjeseca nakon žestokog sastanka u Ovalnom uredu između Trumpa, ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog potpredsjednika J. D. Vancea.
Taj sastanak je možda bio jedan od filmskih trenutaka otkako je Trump preuzeo dužnost u januru. Ali mirovni proces u nastajanju nije dosegao interpunkcijsku točku koja će Trumpu omogućiti da zapiše još jedno postignuće.
U međuvremenu, Trump je bio dosljedan u svojoj priči: Rat protiv Ukrajine je "Bidenov rat" i nikada se ne bi dogodio da je bio na vlasti.
Drugim riječima, ako pregovori propadnu, krivnja za neuspjeh vanjske politike može se prebaciti s Trumpove administracije.