Zaštitnik građana Srbije Zoran Pašalić potvrdio je za Radio Slobodna Evropa 8. aprila da će biti pokrenut postupak u vezi sa tim ko je dozvolio predsedniku Srbije i novinarima ulazak na intenzivnu negu u Klinički centar Srbije.
Pašalić je rekao da će se postupak pokrenuti na "inicijativu" studenata u blokadi.
Mediji su prethodno preneli Pašalićevu izjavu da će se obratiti Ministarstvu zdravlja, preko kog se obavlja kontrola Kliničkog i Urgentnog centra.
Studenti u blokadi objavili su 7. aprila šesti zahtev kojim traže smenu onih koje smatraju odgovornim za posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića povređenima u požaru u klubu u Kočanima u Severnoj Makedoniji.
Nakon požara u diskoteci u kom je poginulo više od 60 osoba, neki od pacijenata koji su teško povređeni prevezeni su na lečenje u Beograd.
Smešteni su na odeljenje za intenzivnu negu Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), gde ih je Vučić zajedno sa medijskim ekipama obišao 17. marta.
Vučić je tada rekao da je imao prilike da obiđe pacijente koji su povređeni u požaru u Severnoj Makedoniji.
Studenti u blokadi zahtevaju pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktora UKCS Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra UKCS Marka Ercegovca, te načelnika odeljenja intenzivne nege Urgentnog centra UKCS Dušana Micića.
"Ova lica su prekršila niz higijenskih mera koje imaju za cilj zaštitu pacijenata od rizičnih faktora koji mogu do dovedu do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja i života pacijenata", navodi se u njihovom saopštenju.
Deo zahteva studenata adresiran je i na Zaštitnika građana Srbije od kog traže da sprovede postupak kontrole rada Urgentnog centra UKCS "u vezi sa povredom prava iz oblasti zdravstvene zaštite i ugrožavanjem zdravlja i života pacijenata" 17. marta.
Pašalić: Još uvek traje postupak u vezi sa upotrebom 'zvučnog topa'
Zaštitnik građana je za RSE rekao i da još uvek traje postupak koji je ta institucija pokrenula da je na protestu 15. marta upotrebljen "zvučni top".
On tvrdi da postupak nije završen jer nevladine organizacije toj instituciji nisu dostavile informacije kojima raspolažu, a koje se odnose na svedočenja i podatke dobijene od građana nakon protesta.
Zaštitnik građana je 17. marta saopštio da će pokrenuti ovaj postupak.
Kako navodi, zatražio je od Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane da mu dostave sve informacije u vezi sa ovom temom, od Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Urgentnog centra UKCS u Beogradu, nevladinih organizacija i građana.
Studenti u blokadi su 4. aprila zatražili istragu ovog incidenta koji se dogodio na protestu u njihovoj organizaciji.
Na protestu 15. marta okupljeni u Ulici kralja Milana u Beogradu naglo su se razbežali sa kolovoza pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćen zvučni top.
Nekoliko nevladinih organizacija iz Srbije objavilo je 25. marta da su se u ime 47 građanki i građana obratile Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i da je taj sud zatražio od Srbije odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu.