Suočen sa protestima kod kuće i osudom sa Zapada nakon što je potpisao zakon za koji kritičari kažu da oduzima nezavisnost antikorupcijskim agencijama i poništava godine napretka u oblasti pravosuđa i vladavine prava, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je popustio.
Ali, nejasno je dokle će ići njegovo povlačenje i hoće li uspjeti obuzdati jednu od najvećih domaćih kriza u Ukrajini od kada je Rusija pokrenula invaziju u februaru 2022.
Samo dan nakon što je potpisao zakon koji je njegova vlada brzo progurala kroz parlament, Zelenski je obećao da će podnijeti novi nacrt zakona, rekavši da negodovanje javnosti nije ostalo bez odjeka i da će "što je veoma važno, svi standardi za nezavisnost antikorupcijskih institucija biti sačuvani."
"Svi su čuli šta ljudi govore ovih dana, na društvenim mrežama, jedni drugima, na ulici," rekao je 23. jula Zelenski, dok su hiljade Ukrajinaca drugi dan zaredom protestovale u više gradova širom zemlje.
"Sve to nije uzalud. Analizirali smo sve brige, sve aspekte onoga što treba mijenjati i unaprijediti."
Zelenski je pozvao rukovodioce pravosudnih i antikorupcijskih institucija, kao i kancelariju glavnog tužioca, da daju svoje prijedloge kako bi "to sproveli u djelo."
Ali nije ponudio mnogo detalja o sadržaju i vremenskom okviru novog prijedloga zakona, niti je rekao da će poništiti zakon koji je potpisao 22. jula.
Protivnici zakona najavili su nove proteste 24. jula. Poslanik opozicione stranke Holos rekao je da je 48 zastupnika podržalo nacrt zakona koji ima za cilj da vrati nezavisnost Nacionalnom antikorupcijskom birou Ukrajine (NABU) i Specijalizovanom antikorupcijskom tužilaštvu (SAPO), čime bi se moglo otvoriti glasanje već 25. jula.
Zakon, koji je predložila partija predsjednika Ukrajine "Sluga naroda", čini generalnog tužioca faktičkim šefom SAPO-a, čime se efektivno oduzima ovlašćenje šefu te agencije.
Zakon omogućava generalnom tužiocu da jednostrano zatvori slučajeve koji uključuju visoke zvaničnike i da preusmjeri slučajeve koje istražuje NABU ka drugim agencijama.
Zvaničnici NABU-a i SAPO-a su 23. jula izjavili da su potrebni "jasni i nedvosmisleni koraci" kako bi se vratile ranije zagarantovane zaštite od političkog uplitanja.
Evropska unija je usvajanje zakona nazvala "ozbiljnim korakom unazad", dok su drugi izrazili zabrinutost da predstavlja oštar preokret nakon decenije demokratizacije koja je uslijedila poslije protesta na Majdanu, koji su 2014. godine s vlasti otjerali proruskog predsjednika Viktora Janukoviča.
"U suštini, Ukrajina se vraća deset godina unazad u borbi protiv korupcije," rekao je na jednom od skupova protiv zakona u Kijevu mladi veteran Dmitro Kozjatinski.
Novi zakon "lišava društvo nezavisnih antikorupcijskih institucija - jednog od najvećih dostignuća od Revolucije dostojanstva" saopštili su iz Transparency International Ukrajina.
Braneći zakon nedugo nakon što ga je potpisao, Zelenski je rekao da je neophodan kako bi se iz borbe protiv korupcije uklonio "ruski uticaj". I dan kasnije, kada je obećao novi zakon, ponovo je naglasio da "neće biti ruskog uticaja niti uplitanja u rad pravosudnih organa."
Ide na ruku Moskvi
Kritičari, međutim, kažu da zakon zapravo ide u korist Moskvi na načine koji bi mogli oslabiti odbranu Ukrajine od ruske agresije, ugroziti jedinstvo među Ukrajincima i umanjiti podršku Zapada Kijevu u ključnom trenutku rata.
Takođe bi mogao pojačati zabrinutost u Vašingtonu u vezi s korupcijom u Ukrajini, u trenutku kada je američki predsjednik Donald Tramp počeo uveliko da krivi Rusiju za izostanak napretka ka miru i obećao povećanje isporuka oružja Ukrajini putem Evrope.
U zajedničkoj izjavi 23. jula. američki senatori republikanac Lindsey Graham iz Južne Karoline i demokratkinja Jeanne Shaheen iz New Hampshirea izrazili su zabrinutost zbog novog zakona.
"Ukrajina je ostvarila ogroman napredak na antikorupcijskom putu od Revolucije dostojanstva. Bojimo se da nedavno usvajanje zakona koji je predsjednik Zelenski potpisao, podriva velik dio tog napretka i ide protiv izuzetnog borbenog duha Ukrajine, kao i očekivanja ukrajinskih građana i međunarodne zajednice," izjavili su Shaheen i Graham.
Američki predsjednik Donald Trump je zaprijetio da će uvesti nove sankcije Rusiji ako Moskva i Kijev ne postignu dogovor o obustavi sukoba do početka septembra. Treći krug pregovora između ruskih i ukrajinskih pregovarača održan je 23. jula u Istanbulu, ali nije donio vidljiv napredak ka miru.