Stabilnost i euroatlantski put su prioriteti BiH, poručio je državni sekretar za vanjske poslove Komonvelta i razvoj Ujedinjenog Kraljevstva Dejvid Lemi (David Lammy) tokom razgovora sa članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem, 7. maja u Sarajevu.
On je osudio rušenje ustavnog poretka BiH.
Sastanku nije prisustvovala predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, koja je dan ranije prisustvovala sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj je razmatrana trenutna situacija u Bosni i Hercegovini.
Britanski ministar, koji boravi u posjeti BiH, je tokom susreta sa Bećirovićem i Komšićem istakao predanost Dejtonskom sporazumu, te ulozi EUFOR-a i OHR u Bosni i Hercegovini.
Član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović nakon sastanka s britanskim ministrom, kazao je kako ga je informisao o sigurnosnoj situaciji u BiH.
"Važne su bile poruke šefa britanske diplomatije, on je jasno poručio da podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH, puna podrška visokom predstavniku, Ustavnom sudu i najoštrija osuda rušenju ustavnog poretka. Neki u RS pokušavaju da prekopiraju ruski model i naš prioritet mora biti da zaustavimo udar na ustavni poredak BiH i otklonimo opasnost na mir", poručio je Bećirović nakon sastanka 7. maja.
Lemi je u BiH doputovao 6. maja, kada se susreo sa ministrom vanjskih poslova BiH, Elmedinom Konakovićem. Na sastanku je ponovio da Ujedinjeno Kraljevstvo osuđuje secesionističke poteze predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i rukovodstva tog entiteta.
Pročitajte i ovo: Britanski šef diplomatije: Osuđujemo Dodikove secesionističke potezeZbog pokušaja narušavanja Daytonskog mirovnog sporazuma, sadašnjem političkom vrhu RS-a su uvedene međunarodne sankcije.
Predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik suočen je s mogućom zatvorskom kaznom i dugogodišnjom zabranom političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta, nadležnog za nadgledanje poštivanja tog sporazuma.
Velika Britanija je polovinom aprila 2022. godine sankcionisala Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i Željku Cvijanović, članicu Predsjedništva BiH.
Sankcije uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine, i prve su u okviru režima britanskih sankcija za BiH, navedeno je tada iz britanske vlade, uz naglašavanje da to "nisu sankcije protiv Republike Srpske, niti njenih građana".
Britanske sankcije znače da Dodik i Cvijanović ne mogu putovati u Ujedinjeno Kraljevstvo niti koristiti ili pristupiti bilo kojoj imovini koju eventualno posjeduju u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Kako je tada navedeno u odluci britanskih vlasti, "ohrabreni ruskim podrivanjima međunarodnog sistema", Dodik i Cvijanović su iskoristili svoje pozicije vlasti kako bi forsirale de facto secesiju Republike Srpske – jednog od dva entiteta Bosne i Hercegovine – što je direktno u suprotnosti sa ustavom države.