U Potočarima izneseni tabuti sa posmrtnim ostacima žrtava srebreničkog genocida

Tabute su sa posmrtnim ostacima na rukama prenijeli članovi porodica i građani koji su došli da odaju počast, Potočari, 10. juli 2025.

Tabuti sa posmrtnim ostacima sedam žrtava srebreničkog genocida u četvrtak su izneseni iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima do prostora Musale u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.

Tabute su na rukama prenijeli članovi porodica i građani koji su došli da odaju počast.

Radi se o nekompletnim tijelima koja su pronađena u nekoliko grobnica i biće sahranjeni 11. jula u Memorijalnom centru Potočari.

Najmlađe žrtve su Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su imali 19 godina kada su ubijeni u julu 1995. godine.

Osim njih, biće ukopani Rifet Gabeljić, Hasib Omerović, Sejdalija Alić i Amir Mujčić. Najstarija žrtva, i jedina žena koja će biti ukopana je Fata Bektić, koja je imala 67 godina u julu 1995.

Do sada je u Memorijalnom centru ukopano 6.765 žrtava.

U Potočare su poslijepodne stigli i učesnici "Marša mira".

Njih nekoliko hiljada su 8. jula krenuli iz Nezuka, pored Tuzle, na stotinu kilometara dug "Marš mira" ka Srebrenici, kako bi odali počast žrtvama genocida počinjenog 1995. godine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN).

Oni su tri dana pješačili istim stazama kojima su se Srebreničani u julu 1995. godine pokušavali probiti do slobodne teritorije u Tuzli ili Kladnju.

Pročitajte i ovo: U Potočare stigli učesnici 'Marša mira'

U entitetu Federacija BiH 11. juli je proglašen Danom žalosti.

Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH.

U Srebrenici i okolnim mjestima su u julu 1995. godine snage Vojske Republike Srpske (VRS) ubile više od 8.300 Bošnjaka.

Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.

Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprječavanje genocida i da je prekršila obavezu kažnjavanja počinilaca genocida.

Pred različitim sudovima, do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.

Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalim, ratni predsjednik RS i komandant Vojske tog entiteta, Radovan Karadžić i Ratko Mladić.