Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Jutros smo za vas izabrali:
Naslovi vijesti
- Evropski sud izdao privremenu mjeru u predmetu o mogućoj upotrebi zvučnog topa na protestu u Beogradu
- Marta Kos u Novom Sadu odala poštu stradalima u padu nadstrešnice
- Studenti iz Srbije koji trče do Brisela dočekani u Beču
- Austrija zabranila, osim ulaza, i tranzit kroz tu zemlju Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
- Rubio kaže da je potreban napredak u pregovorima o ratu u Ukrajini ili će se SAD povući
- Turski sud naredio pritvor za 18 službenika opštine Istanbul
- Sud naložio USAGM-u da pusti sredstva RSE-u koje je odobrio Kongres za april
Balkan na RSE
Tokom višemjesečnih protesta, studenti u blokadi više puta su ukazivali da su nezadovoljni izvještavanjem Radio-tekevizije Srbije sa blokada i protesta i na pristrasnost. U posljednje tri decenije, od devedesetih do danas, RTS je bio optuživan da je "u službi vlasti" u Srbiji. Zašto je Radio-televizija Srbije u fokusu studenata u blokadi?
Policija u zaštiti dekana Fakulteta sporta u Novom Sadu, protivnika studentskih blokada - Nakon što je dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) Patrik Drid najavio da će 28. aprila prekinuti višemjesečnu blokadu, studenti su pozvali građane da se okupe ispred ulaza u zgradu. Na poziv dekana ispred fakulteta su došle i jedinice Žandarmerije i policije u opremi za razbijanje demonstracija. Na snimcima na društvenim mrežama vidi se da su okupljene, u pokušaju da ih rastjeraju sa ulaza, tukli palicama, gurali i udarali štitovima, a upotrijebili su i biber sprej.
Stečajne afere u bh. tvornici eksploziva: Od prodaje državne imovine do istrage o porijeklu novca - Stečaj u fabrici eksploziva i raketnog goriva Vitezit u srednjoj Bosni obilježile su od 2019. brojne žalbe i kaznene prijave povjerilaca, koji su upozoravali na propuste, poput nezakonite prodaju države imovine. Prodaja tvornice u Vitezu spominjala se proteklih godina i nakon pokretanja međunarodne istrage zbog nestanka ukrajinskog novca za naoružanje, u koju je bila uključena i BiH.
Dodikov govor mržnje prema Bošnjacima: 'On nas briše riječima' - Milorad Dodik je, u obraćanju novinarima 29. aprila, nakon sastanka vladajuće koalicije u tom entitetu, iznio tezu da je rješenje za BiH da se Bošnjaci "trebaju vratiti vjeri svojih predaka, pa će Bosna i Hercegovina biti većinski srpska". Negirajući identitet Bošnjaka, vrijeđao ih je nazivajući ih "konvertitima".
Obilježja Srbije i kontroverzni simboli strip junaka, uz grbove policije Republike Srpske – sve to je moglo da se vidi kod policajaca koji su spriječili hapšenje Milorada Dodika, predsjednika RS, 23. aprila u Istočnom Sarajevu. Trojica nenaoružanih inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine, došli su pred Administrativni centar Vlade RS, gdje je Dodik držao sastanak. Maskirani policajci, naoružani dugim cijevima, nisu dali inspektorima da uđu u zgradu, nakon čega su se oni povukli. Koja obilježja su nosili policajci koji su spriječili hapšenje Milorada Dodika?
Odluka Vlade Crne Gore o pomoći civilnim žrtvama rata iz 90-ih otvorila pitanje selektivnosti - Odluka Vlade Crne Gore o dodjeli novčane pomoći porodicama civilnih žrtava ratova devedesetih godina je istorijska i od velikog značaja za suočavanje sa prošlošću, ali njome nisu obeštećene porodice svih žrtava. To je zajednička ocjena Akcije za ljudska prava (HRA), Crnogorskog komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava i Udruženja "Štrpci – Protiv zaborava".
Ćerka ruskog političkog zatvorenika o borbi iz Crne Gore: 'Za očevu i slobodu ostalih'- Ksenija, ćerka poznatog ruskog političkog zatvorenika Borisa Kagarlitskog, već tri godine živi u jednom primorskom mjestu u Crnoj Gori, gdje ju je i zatekla vijest da joj je otac uhapšen.
RSE Intervju
Naim Rašiti: Kosovo razoreno političkim krizama - Osmi put zaredom, poslanici nisu uspjeli da konstituišu Skupštinu Kosova, čime se pokazuje ne samo nedostatak političkog konsenzusa, već i nedostatak volje za poštovanje institucionalnih odgovornosti koje proizilaze iz samog rezultata izbora. Tako kaže u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, Naim Rašiti(Rashiti), direktor Balkanske grupe za politike u Prištini. On kaže da se institucionalni zastoj, koji je zahvatio Skupštinu Kosova nakon posljednjih izbora, opasno produžava, produbljujući političku krizu i stavljajući zemlju na put ustavne nesigurnosti.
Svijet
Teroristički napad 22. aprila u indijskom dijelu Kašmira preuzela je malo poznata grupa koja sebe naziva Front otpora, ali nije bilo načina da se potvrdi njihova tvrdnja objavljena na društvenim mrežama. Indijski zvaničnici tvrde da je riječ o paravojnoj grupi povezanoj s Laškar-e-Taibom sa sjedištem u Pakistanu, organizacijom koju su Ujedinjene nacije označile kao terorističku. Nakon napada, Indija je preduzela niz nevojnih mjera protiv Pakistana – suspendovala je ključni sporazum o podjeli vode, smanjila nivo diplomatskih odnosa i zatražila od pakistanskih državljana da napuste zemlju. Islamabad je dan kasnije najavio slične mjere odmazde. Zašto su Indija i Pakistan ponovo na ivici sukoba?
Deportovani Afganistanci iz Pakistana bore se da pronađu škole, poslove i sklonište- Pakistanske vlasti su u martu najavile masovnu kampanju deportacije, optužujući Afganistance za veze s krijumčarenjem droge i terorizmom. Organizacija Save the Children je saopštila da je oko 50.000 maloljetnika među deportovanim samo u prvoj sedmici aprila. Direktor ove humanitarne organizacije, Aršad Malik, rekao je: "Mnoge od ove djece su rođene u Pakistanu, Afganistan nije zemlja koju zovu domom".
Za kraj pogledajte video koji objašnjava - Kako se bira novi papa i ko bi mogao biti? - Nakon smrti pape Franje 21. aprila, uveliko se nagađa o tome ko bi ga mogao naslijediti. Mediji i kladionice licitiraju s nekoliko imena kardinala s različitih kontinenata. Konklava za izbor 267. pape započet će 7. maja. Konklava ipak ostaje krajnje neizvjestan i nepredvidiv proces. Složeno glasanje otkrit će vjeruju li sadašnji kardinali, od kojih je većinu postavio Franjo, u njegove liberalne i progresivne društvene vrijednosti.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav,
Asja Hafner
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!