Evropski sud za ljudska prava (veće od sedam sudija) odlučio je 29. aprila da izda privremenu meru u predmetu o mogućem korišćenju zvučnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta, saopšteno je iz te institucije.
Sud je ukazao Vladi da bi trebalo sprečiti bilo kakvu upotrebu zvučnih uređaja za kontrolu okupljenih građana. U saopštenju suda se ističe da je Sud naveo da je upotreba takvih oružja za kontrolu okupljenih građana nezakonita u Srbiji i, posebno, da potencijalno može izazvati ozbiljne zdravstvene posledice kod velikog broja ljudi.
Zahtev je podnelo 47 srpskih državljana.
Kako stoji u saopštenju, Predmet se odnosi na “navodnu upotrebu zvučnog oružja za kontrolu okupljenih građana od strane vlasti na demonstracijama i zabrinutost da bi se isto moglo koristiti na budućim demonstracijama.”
Sud je podvukao da odluka ne znači da je zauzeo bilo kakav stav o tome da li su takva oružja upotrebljena 15. marta.
Podnosioci zahteva su tražili da Sud izda privremenu meru kojom bi se srpske vlasti obavezale da spreče upotrebu zvučnog oružja u takvim okolnostima, potom da spreče krivično gonjenje onih koji učestvuju u javnoj raspravi o upotrebi zvučnog oružja, te da da sprovede efikasnu istragu o navodima da je zvučno oružje korišćeno.
Vlasti u Srbiji odbacuju navode studenata u blokadi, opozicije i organizacija civilnog društva da je korišćen "zvučni top".
U Beogradu je 15. marta organizovan studentski protest u nizu višemesečnih studentskih protesta, koje je pokrenula nesreća u Novom Sadu, gde je u padu nadstrešnice Železničke stanice 1 novembra 2024. poginulo 16 ljudi.
U Saopštenju suda je navedeno da su podnosioci učestvovali na tom protestu.
“Dok su držali 15 minuta ćutanja u znak sećanja na one koji su preminuli nakon urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u novembru 2024. godine, oko 19 časova glasni zvuci i vazdušni talasi poremetili su okupljanje. Podnosioci zahteva su navodno doživeli intenzivan instinktivni strah, paniku, šok, ubrzan rad srca, drhtanje, probleme sa sluhom, povraćanje, mučninu, tahikardiju i slične simptome. Neki su navodno zadobili fizičke povrede zbog panike koja je usledila. Do 4.000 ljudi prijavilo je svoja iskustva o incidentu”, stoji u saopštenju.
Podnosioci zahteva imaju mesec dana da podnesu predstavku o kojoj će se na Sudu raspravljati.