"Veliki prelijepi zakon" je prošao u oba doma američkog Kongresa.
Naziv ovog zakona koji prate kontroverze i zebnje, kreirao je sam predsjednik SAD Donald Trump. Radi se o sveobuhvatnoj poreznoj i budžetskoj reformi, koja je najviše kritikovana zbog pitanja vezanih za to koliko će zakon povećati nacionalni deficit SAD-a i koliko će duboko smanjiti zdravstvenu zaštitu i druge socijalne programe.
U Predstavničkom domu usvojen je u petak sa 218 glasova za, i 214 protiv, i to na glasanju koje je usledilo posle više od 24 sata kontinuiranog zasjedanja. Dva dana ranije usvojen i u Senatu, drugom kongresnom domu.
Kako bi stupio na snagu, potrebno je još da ga potpiše Trump, što se očekuje u naredna dva dana.
Članovi Kongresa aplaudiraju tokom govora lidera demokratske manjine Hakeema Jeffries-u u Predstavničkom domu, 3. jula 2025. godine.
Pregovori republikanaca i govor demokrate
Republikanski zastupnici u Predstavničkom domu u četvrtak su ušli u diskusiju o predsjednikovom sveobuhvatnom zakonu o domaćoj politici i budžetu nakon pat pozicije u kojoj su predsjednik Donald Trump i predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson pokušavali nagovoriti one koji se protive usvajanju.
Johnson je čak sedam sati držao otvoreno "proceduralno glasanje", da bi na kraju ipak nagovorio dovoljno svojih kolega da promijene svoj glas te da počne rasprava o Trumpovom zakonu.
Tada su uslijedila kraća obraćanja velikog broja kongresmena, a na kraju je riječ uzeo Hakeem Jeffries, lider Demokratske stranke u Predstavničkom domu, koji je na raspolaganju imao neograničeno vrijeme.
On je to i iskoristio, te je održao govor od više sati, govoreći o promjenama koje će donijeti Trumpova reforma za korisnike socijalnih programa u SAD-u.
Poslije njega se obratio i Johnson, te se zatim pristupilo glasanju, gdje su zastupnici glasali za ovaj zakon, čime je on i zvanično usvojen.
Pročitajte i ovo: Trumpov budžet usvojen u Senatu, ostaje da ponovo glasa Predstavnički domKako je glasanje prošlo u Senatu?
Prijedlog budžetskog zakona je 1. jula tijesno prošao Senat, odnosno gornji dom Kongresa. Potpredsjednik JD Vance glasao je i tako dao ključni glas za zakon, nakon više od 24 sata rasprave i otpora nekih republikanskih senatora.
Predstavnički dom, odnosno donji dom, odobrio je raniju verziju prijedloga zakona u maju sa samo jednim glasom prednosti, a ovaj prijedlog zakona, s novim amandmanima koji su frustrirali neke republikance, sada se mora uskladiti s verzijom u Senatu.
Predstavnički dom na nogama - dok se iščekuju rezultati glasanja 3. jula 2025.
Ko kontroliše Kongres?
Oba doma kontrolišu Trumpovi republikanci, ali unutar stranke postoje nesuglasice oko ključnih politika.
Predsjednik je bio veoma angažovan u pokušaju da uvjeri one koji su se protivili i održao je nekoliko sastanaka u Bijeloj kući u srijedu u nadi da će ih pridobiti.
Tokom prethodnih nesuglasica i protivljenja Trumpovim odlukama u Kongresu, republikanski zakonodavci su na kraju postigli saglasnost.