Republici Srpskoj je potreban pomoćni sastav policije za borbu sa humanitarnim krizama i obezbjeđivanje skupova, jer Ministarstvu unutrašnjih poslova RS nedostaje preko hiljadu policajaca, izjavio je Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova ovog bh. entiteta, na sjednici Narodne skupštine RS.
Karan je na sjednici u Banjaluci 2. jula govorio o izmjenama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS, kojima se planira uvođenje pomoćnog sastava policije.
Otkad je najavljeno da će se raspravljati o ovom zakonu, protiv njega su se oglasili Delegacija Evropske unije u BiH i Kancelarija visokog predstavnika (OHR).
Takođe, Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova drugog entiteta, Federacije BiH, naveo je da će i oni pokrenuti proceduru za formiranje rezervnog sastava policije.
Pročitajte i ovo: Zakon o 'pomoćnom' sastavu policije u RS, 'recipročan' odgovor u Federaciji"Kroz praksu se pokazalo da aktivni broj policijskih službenika nije dovoljan. Od 2020. do danas samo penzionisanjem, 2000 policajaca je prekinulo radni odnos", istakao je Karan.
Kazao je da je trenutno u MUP-u RS zaposleno oko 5,5 hiljada policajaca. Navodi i problem prekovremenih sati.
"U posljednjih pet godina održane su desetine hiljada sportskih događaja, za šta su policajci radili prekovremeno, tako da su do danas nakupilo čak dva miliona prekovremenih sati", rekao je on.
Kaže da nema "skrivenih namjera" zbog kojih se ovaj zakon usvaja, nego samo da se formira pomoćni sastav koji bi pomagao aktivnim policijskim snagama, te da će on biti angažovan po potrebi.
Pojašnjava da će ljudi u pomoćni sastav policije biti birani putem javnog konkursa, njihov ukupni broj neće preći 20% redovnog sastava policije, a ovlašćenja će biti precizirana podzakonskim aktom.
Dodaje da su negativni komentari o zakonu "znak neprijateljskog odnosa prema RS", te da nema ništa protiv da federalne i kantonalne policije osnuju pomoćne sastave.
'Pogrešan momenat' za zakon
Šef Kluba poslanika opozicione Srpske demokratske stranke, Ognjen Bodiroga, ocjenjuje da se radi o pogrešnom trenutku za donošenje ovog zakona.
"Mi mislimo da je ovo pogrešan politički momenat, nije povoljan, jer su odnosi u BiH globalno loši, da se stvorila atmosfera straha, gdje građani strijepe za mir, gdje građani iščekuju šta će se desiti, i da li će se desiti neki procesi", rekao je Bodiroga.
On je dodao da "svaki potez ovakve vrste vodi RS u lošiju poziciju".
Poslanica opozicione Partije demokratskog progresa, Tanja Vukomanović, kaže da su svi svjesni da je u RS premalo policajaca te da bi sa ovim bila povećana bezbjednost.
Ipak, ona smatra da se ovaj zakon uopšte neće primjenjivati.
"Mislim da je ovo poruka nekome, a sve u duhu situacije u kojoj se nalazimo, i potencijalne presude koja se sprema za predsjednika RS", kazala je Vukomanović.
Ona naglašava da prijedlog zakona navodi da ministarstvo "može" da uspostavi pomoćni sastav – što znači, da može, a i ne mora.
Takođe, ocjenjuje da je neistinito da primjena zakona neće ništa koštati, ističući da će neko morati da prati obuku, opremu, ali i honorare za "pomoćne" policajce.
Pročitajte i ovo: BiH ima više policije od EU, a RS želi 'pomoćne' snageAmir Hurtić, iz stranke Bh. zeleni, rekao je da se "povratnici plaše ovakvog zakona".
"Smatram da [zakon] predstavlja brutalno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma kao i vojno sigurnosnog sistema u BiH. Ovo nije prvi put da se najavljuje formiranje mogu slobodno kazati paravojnih formacija sa ciljem izazivanja nestabilnosti u BiH", izjavio je Hurtić.
Dodao je da će pozvati međunarodne i domaće institucije da zauzmu stav po ovom pitanju, te smatra da je uvođenje pomoćne policije "provokacija i antidejtonski postupak".
RS je 2019. pokušala da osnuje rezervni sastav policije, ali je ta stavka izbrisana iz izmjena Zakona o policiji te je osnovana Žandarmerija, kao posebna organizaciona jedinica u Upravi policije.
Bosna i Hercegovina ima ukupno 16 policijskih agencija, od kojih tri djeluju na državnom nivou, dvije na entitetskom, deset u kantonima Federacije BiH, te samostalna Policija Brčko Distrikta.
Prema podacima Eurostata od prije četiri godine, BiH na 100 hiljada stanovnika ima trećinu više policajaca od prosjeka EU.