Smrt dvojice etničkih Azerbejdžanaca u jeku navoda o mučenju tokom policijske akcije prošle nedelje u ruskom gradu Jekaterinburgu brzo je eskalirala u diplomatsku konfrontaciju, ističući poteškoće u odnosima Rusije s drugim bivšim sovjetskim republikama.
Azerbejdžanski zvaničnici su u utorak saopštili da su obdukcije dva brata pritvorenih tokom velike policijske operacije u Jekaterinburgu krajem prošlog meseca pokazale znake da su pretučeni.
Državno tužilaštvo u Bakuu saopštilo je da je pokrenulo slučaj zbog "mučenja i namernog ubistva s posebnom okrutnošću azerbejdžanskih građana i etničkih Azerbejdžanaca od strane službenika agencija za sprovođenje zakona Ruske Federacije".
Optužbe i diplomatske mere "oko za oko" oko ovog pitanja prete da ozbiljno naruše odnose Rusije i Azerbejdžana, značajnog proizvođača nafte koji ima bliske veze s Turskom.
Analitičari kažu da čvrst stav Azerbejdžana po ovom pitanju odražava šire preuređenje odnosa u regionu kojim je Moskva nekada dominirala.
Ohrabren vojnim pobedama u Nagorno-Karabahu, povećanim izvozom energenata u Evropu i strateškim vezama s Turskom, Baku deluje manje spreman da prihvati rusku "tešku diplomatiju", kažu oni, što bi moglo imati značajan uticaj na regionalnu geopolitiku.
"Azerbejdžan šalje signal da želi da poveća distancu od Moskve", rekao je za RSE stručnjak za Južni Kavkaz Vadim Dubnov.
"To ispravlja neravnotežu koja se razvila poslednjih godina u odnosima Azerbejdžana i Rusije i držanje iste distance od svih centara moći je obeležje svih diplomatskih manevara Bakua", dodao je on.
Odnosi Moskve i Bakua su narušeni u decembru 2024. godine kada je ruska jedinica protivraketne odbrane navodno oborila azerbejdžanski putnički avion blizu granice između Gruzije i Rusije, usmrtivši 38 civila.
Iako je ruski predsednik Vladimir Putin izdao saopštenje u kojem je izrazio žaljenje, Azerbejdžan je od tada pokrenuo pravne postupke na međunarodnim sudovima. Azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev je u maju 2025. odbio da prisustvuje paradi povodom Dana pobede u Moskvi, što se tumačilo kao diplomatski uvreda.
Stvari su se pogoršale pošto su službenici za sprovođenje zakona 27. juna uhapsili desetine etničkih Azerbejdžanaca optuženih za umešanost u organizovani kriminal i navodno za nekoliko ubistava koja datiraju još iz ranih 2000-ih. Dvojica privedenih muškaraca – Zijadin i Husein Safarov – preminula su u pritvoru pod sumnjivim okolnostima.
Izjave očevidaca i svedočenja porodica, potkrepljena procurelim snimcima i intervjuima, tvrde da su pritvoreni bili izloženi batinama i mučenju.
Ruske vlasti, koje nisu prijavile smrtne slučajeve nekoliko dana i negirale su da je bilo pogrešnog postupanja, pripisujući jednu smrt srčanoj insuficijenciji i pokrećući preliminarnu istragu o drugoj.
Azerbejdžanska vlada reagovala je neviđenom diplomatskom snagom.
Pozvala je ruskog otpravnika poslova u Bakuu Petra Volokoviha da traži transparentnu istragu, dok je incident okarakterisala kao "vansudsko ubistvo s etničkim prizvukom".
Administracija predsednika Ilhama Alijeva otišla je dalje tokom vikenda obustavom bilateralnih sastanaka na visokom nivou, zabranom planirane posete potpredsednika ruske vlade Alekseja Overčuka i otkazivanjem nekoliko ruskih kulturnih događaja zakazanih u Bakuu.
Pročitajte i ovo: Dok je izraelska ofanziva na Iran bila žestoka, Azerbejdžan je polako vukao potezeAzerbejdžanske vlasti su u ponedeljak preduzele dramatičan potez upadom u kancelarije Sputnjika Azerbejdžan u Bakuu, lokalne filijale ruske državne novinske agencije.
Pozivajući se na istekle akreditacije i navodna kršenja zakona o medijima, policija je privela dva novinara i zaplenila opremu za emitovanje. Lokalni mediji su izvestili da su uhapšeni ruski novinari, Igor Kartavih i Jevgenij Belousov, osumnjičeni da su tajni agenti ruske Federalne službe bezbednosti (FSB).
Optužbe nisu zvanično potvrđene, ali su ruski zvaničnici osudili taj potez kao neprijateljski čin protiv slobode izražavanja, pozvavši ambasadora Azerbejdžana u Moskvi radi objašnjenja.
Novinarka Ajtekin Husejnova iz ruskog medija Ruptly privedena je u utorak u Bakuu.
Njena majka je rekla da je Husejnova snimala pretres u uredništvu Sputnjika Azerbejdžan. Azerbejdžanske vlasti nisu navele razloge za njeno pritvaranje. Iako je Kremlj osudio poteze Azerbejdžana, posebno represiju nad medijima, nije se suzdržao od uzvratnih sankcija ili masovnih proterivanja.
Ministarstvo spoljnih poslova u Moskvi saopštilo je u ponedeljak da je pozvalo ambasadora Azerbejdžana u Moskvi "u vezi s neprijateljskim akcijama Bakua i nezakonitim pritvaranjem ruskih novinara".
Ministarstvo je u utorak optužilo Baku da preduzima "neprijateljske akcije" i "namerne korake" u pokušaju da "razbije bilateralne odnose".