Pod sumnjom da je učinio ratne zločine i zločine protiv čovečnosti na teritoriji Kosova, u Srbiji je uhapšen državljanin Kosova Ljuljzim Haljilji (Lulzim Halimi), prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).
Navodi se da je uhapšen u Svilajncu, u centralnoj Srbiji, i da je slobode lišen u saradnji sa Tužilaštvom Srbije za ratne zločine, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Službe za otkrivanje ratnih zločina Uprave kriminalističke policije (UKP) Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
"Ljuljzim je bio istaknuti pripadnik OVK koja je delovala na području Peći, Prištine i Đakovice, i u napadu na karaulu Vojske Jugoslavije na Košarama", navodi se između ostalog u informaciji koju je preneo RTS.
Dodaje se da mu je određeno zadržavanje do 48 sati nakon čega će uz krivičnu prijavu biti priveden nadležnom tužilaštvu.
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine i MUP Srbije nisu odgovorili na upit Radija Slobodna Evropa u vezi sa ovom informacijom.
Kosovske institucije se još uvek nisu oglasile o ovom slučaju.
Organizacija ratnih veterana Oslobodilačke vojske Kosova (OVL OVK) saopštila je da se ime Ljuljzima Haljiljija, koji je, prema navodima, uhapšen u Srbiji dan ranije, ne nalazi u arhivama ratnih veterana niti na spiskovima pojedinih brigada OVK.
To je za Radio Slobodna Evropa rekao potpredsednik OVL OVK, Gazmend Syla.
"U stvari, on nema status ratnog veterana, nema status pripadnika veterana, niti status učesnika", rekao je Syla.
Dodao je da mnogi veterani uopšte nisu podneli zahtev za priznavanje statusa, zbog čega se OVL OVK interesovala za ovaj slučaj i razgovarala sa drugim borcima iz Peći, odakle je Haljilji, kako bi saznali da li ga poznaju, da li su učestvovali u nekoj bici zajedno s njim ili išli po oružje u Albaniju. Međutim, oni nisu potvrdili da su ga sreli tokom rata OVK.
Pošto je u Srbiji navedeno da je Haljilji učestvovao u bici na Košarama, Syla je rekao da je, kako bi se istražilo da li je zaista bio deo te bitke, OVL OVK proverila evidenciju brigade 138 "Agim Ramadani", koja je operisala u tom regionu.
"Ni tamo njegovo ime ne figuriše – ni kao veteran, ni kao učesnik te bitke, niti na spiskovima vojnika OVK", rekao je on.
"Mi kao organizacija imamo svoje sumnje da je ovaj scenario režiran i pripremljen od strane srpske države kako bi se poslala neka poruka ovde na Kosovu. Ili možda predstavlja i osvetu za ono što se dogodilo sa predstavnikom Kancelarije za Kosovo u Srbiji, kako ga oni nazivaju, koji je uhapšen nakon svojih izjava u Rahovecu", dodao je Syla.
Košare su bila karaula Vojske Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) na granici Albanije i Kosova na obroncima Prokletija na kojoj su se od 9. aprila 1999. tokom NATO bombardovanja SRJ 67 dana vodile borbe jugoslovenske vojske sa OVK.
Ministarstvo odbrane Srbije kasnije je objavilo da je u bici na Košarama poginulo 108 pripadnika Vojske Jugoslavije. Zvaničnici iz Prištine naveli se da je ubijeno 114 članova OVK. Jugoslovenske vlasti objavile su da je NATO bombardovao Košare u maju ’99.
Bitka na tom graničnom objektu između SRJ i Albanije završena je 14. juna kada se Vojska Jugoslavije (VJ) povukla sa Kosova na osnovu sporazuma kojim je okončano NATO bombardovanje SRJ.
Vojna operacija Severnoatlantskog saveza u SRJ, bombardovanje Srbije i Crne Gore koje su bile njene federalne jedinice, počela je 24. marta 1999. godine zbog, kako je saopštio NATO, progona Albanaca na Kosovu koji su sprovodile bezbednosne snage Srbije.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) nije izdao dozvolu za vojnu intervenciju NATO u SRJ koja je trajala 78 dana.
Od sukoba na Kosovu 9. april se u Srbiji slavi kao herojska bitka vojnih snaga Jugoslavije, čija je tada autonomna pokrajina bilo Kosovo, dok ga kosovski Albanci proslavljaju kao pobedu OVK.
Srbija je devedesetih godina OVK okarakterisala kao terorističku, dok je OVK za Kosovo organizacija koja je lokalno stanovništvo odbranila od represije jugoslovenskih oružanih snaga i izvojevala nezavisnost dotadašnje pokrajine u sastavu Jugoslavije i potom Srbije.
Kosovo je proglasilo nezavisnost 2008. godine, od kada se pridružilo nekim međunarodnim organizacijama, uključujući finansijske i sportske.
Među njima su Svetska banka, Međunarodni monetarni fond, Evropska banka za obnovu i razvoj, Olimpijski komitet, Evropska fudbalska federacija i Svetska fudbalska federacija.
Kosovo nije član Ujedinjenih nacija, Evropske unije, Saveta Evrope, Svetske trgovinske organizacije.