Pokret Kreni-promeni je saopštio da je Kancelariji Ujedinjenih nacija (UN) u Beogradu dostavio peticiju sa skoro 600.000 potpisa, kojom se traži međunarodna istraga nakon navoda da je protiv demonstranata na skupu 15. marta upotrebljeno nedozvoljeno zvučno oružje.
Lider pokreta Savo Manojlović je posle podnošenja peticije izjavio da je pitanje međunarodne istrage "jedan od najviših nacionalnih interesa, ali i pitanje građanske svesti" u Srbiji.
"Mi ćemo danas mejlom poslati organima UN u Ženevi zahtev sa više od 50 strana gde izlažemo pravno šta se dešavalo, činjenične opise, ali i veliki broj dokaza. Taj dokument je zasnovan na svedočenju skoro 2.000 ljudi koji su dostavili lekarsku dokumentaciju", rekao je Manojlović 7. aprila.
On je ocenio da država koja se poziva na UN i međunarodni poredak "ne sme dozvoliti da ima političare koji će nekažnjeno kršiti te međunarodne standarde".
"Srbija je potpisnica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kao i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Samim tim u obavezi je da poštuje i primenjuje te dokumente i zakone u skladu sa najvišim međunarodnim standardima", dodao je Manojlović.
Pročitajte i ovo: 'Kupili smo, ali ne koristimo': Sve o zvučnom topuIstraga incidenta na masovnom protestu 15. marta jedan je od zahteva i studenata u blokadi.
Dok je više stotina hiljada građana u tišini odavalo počast žrtvama novosadske nesreće, okupljeni koji su se nalazili u Ulici kralja Milana naglo su se razbežali sa kolovoza - pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Brojna su svedočenja i o zdravstvenim tegobama u danima nakon protesta – poput vrtoglavice, nesvestice, mučnine, povišenog pritiska, problema sa sluhom.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo strah i paniku među demonstrantima, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćeno nedozvoljeno oružje, kolokvijalnog naziva "zvučni top".
Za nekoliko dana prešli su put od toga da policija nema "zvučni top", preko pretnji da će biti gonjeni svi koji šire "takve obmane" i "uznemiravaju javnost", pa do priznanja da policija ipak ima sonične uređaje, ali da ih "nikada nije upotrebila".
"Zvučni top" spada u grupu nesmrtonosnog oružja koje se može koristiti u policijske i vojne svrhe – za kontrolu nereda, odbijanje napada ili komunikaciju na velikim udaljenostima.
Vlasti Srbije pozvale su nedavno američki Federalni istražni biro (FBI) i ruski FSB da sprovedu nezavisne istrage o tome da li je došlo do upotrebe "zvučnog topa" na protestu 15. marta u Beogradu.
Kako je objavio predsednik Srbije, pripadnici ruskog FSB stigli su u Beograd 28. marta.
Vaš browser nepodržava HTML5
Dokle je 'odjeknuo zvučni top'?