Veći broj lica je uhapšen u policijskoj akciji na području Prijedora, Sanskog Mosta i Oštre Luke, saopšteno je iz Federalne uprave policije, u srijedu, 21. maja.
Oni se terete za korupciju i zloupotrebu položaja koja se odnosi za nabavku i isporuku uglja za potrebe Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede Srbije u proteklom periodu.
Na području Federacije Bosne i Hercegovine vrše se pretresi na 10 lokacija.
"Pretresaju se pravna lica i to poslovna jedinica 'Lager' u Sanskom Mostu, pravno lice 'Tatarević', Policijska stanica u Sanskom Mostu, kao i lokacije privatnih lica obuhvaćenih ovom istragom. U Republici Srpskoj vrše se pretresi na lokacijama dva pravna lica, 'No limit' Prijedor i 'Ljuboja promet' Oštra Luka, kao i drugi privatni objekti tri osumnjičena lica", navodi se u saopštenju za javnost.
Nakon kriminalističke obrade lica koja su uhapšena će biti predata u nadležnost Kantonalnom tužilaštvu Unsko-sanskog kantona, koji će donijeti odluku o njihovom daljnjem statusu.
Federalna uprava policije pretrese je provela po naredbi Opštinskog suda Sanski Most, uz asistenciju Obavještajno-sigurnosne agencije, MUP-a Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona.
Nakon kriminalističke obrade uhapšene osobe će biti predate u nadležnost Kantonalnom tužilaštvu Unsko-sanskog kantona, koji će donijeti odluku o njihovom daljnjem statusu.
Šta se zna o eksploataciji uglja u Sanskom Mostu?
Radio Slobodna Evropa (RSE) je ranije pisao o iskopavanju uglja na području Sanskog Mosta.
Opštinsko vijeće Sanskog Mosta je 23. januara prošle godine jednoglasno izglasalo poništenje odluke o dodjeli koncesije koju su dali 2015. godine firmi "Lager" i to na površini od preko hiljadu hektara.
Ministar privrede u Vladi Unsko-sanskog kantona (USK) Armin Kardašević je u februaru iste godine izjavio kako se "nisu stekli uslovi za raskid ugovora sa kompanijom "Lager" iz Posušja koja eksploatiše ugalj na području Sanskog Mosta.
Kardašević je naveo, nakon sastanka, na kojem su prisustvovali predstavnici ove firme, predstavnici Federalne uprave za inspekcijske poslove i Kantonalne komisije za koncesije "da se sve u Sanskom Mostu radi po zakonu i dozvolama".
Pročitajte i ovo: Iskopavanje uglja u Sanskom Mostu ugrozilo ljudske živote, zatraženo uključenje tužilaštvaOpćinsko vijeće sa mještanima sela, gdje se vrši iskopavanje, i načelnikom Sanskog Mosta zatražili su 2023. uključivanje kantonalnog Tužilaštva, najavljujući pokretanje tužbi protiv firme "Lager" iz Posušja koja taj ugalj eksploatiše od 2015. godine.
Iz kompanije Lager za RSE su tada kazali kako se "pridržavaju svih zakona i propisa".
U 2023. godini iskopano je 700.000 tona uglja na području rudnika u blizini Sanskog Mosta.
Ugalj je plasiran na tržište Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, kažu za RSE iz kompanije "Lager", koja je jedna od poslovnih partnera Elektroprivrede Bosne i Hercegovine.
Rudnik mrkog uglja (RMU) Kamengrad, gdje se vrši iskopavanje uglja, privatizovan je 2013. godine.