Aktivisti i građani Prijedora okupili su se 3. maja na glavnom trgu u ovom gradu na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, kako bi iskazali protivljenje rudarenju u obližnjem selu Bukova Kosa.
Mještani Gornjeg Jelovca, Palančišta, Raškovca, Crne Doline i Bistrice zatražili su od nadležnih hitno zatvaranje rudnika na lokalitetu Bukova Kosa, da se zemljište vrati u prvobitno stanje te da se očiste izvori pitke vode, ali i da se očiste i prodube korita rijeka Sane i Gomjenice.
Na protestu je pročitano otvoreno pismo upućeno gradonačelniku Prijedora Slobodanu Javoru i odbornicima lokalne Skupštine tražeći da se gradske vlasti "probude".
"Razvoj događaja je takav da je kao što znate dignuta velika halabuka oko rudnika kada je došao predsjednik Srpske [Republike, Milorad Dodik] i naložio hitno zatvaranje rudnika. Međutim, to je samo jedna u niz laži i obećanja. Rudnik od juče radi u punom kapacitetu i to će građani vrlo brzo osjetiti na svojoj koži i disajnim putevi", rekla je Jelena Topić iz neformalna grupa građana "Prijedor se budu" koja je i organizovala protest.
Prijedorčani od ranije poručuju da se bore protiv ekološke katastrofe, te da je cilj protesta da se skrene pažnja na štetne posljedice rudarskih aktivnosti i da se nadležni organi pozovu na odgovornost.
Upozorili su i da je rudnik ozbiljna prijetnja životnoj sredini, ali i budućim generacijama.
Vaš browser nepodržava HTML5
Gori i guši ugalj u rudniku kraj Prijedora
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske prekinulo je postupak izdavanja ekološke dozvole za rudnik uglja na Bukovoj Kosi kod Prijedora, u kojem ugalj kopa Drvo-Export iz Teslića.
U javnosti se poslovi ove firme povezuju sa Srđanom Klječaninom. On je član Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika i odbornik te stranke u Opštini Teslić.
Mještani koji žive uz rudnik suočavaju se sa nesnosnom prašinom i isparenjima uglja koji povremeno gori, jer ima povišenu koncentraciju sumpora.
Centar za životnu sredinu, ekološka organizacija iz Banjaluke, tužila je entitetsku Vladu u avgustu prošle godine zbog dodjele koncesije za eksploataciju uglja, tvrdeći da je vađenje rude počelo bez potrebnih dozvola, ali još nema sudskog epiloga.