Američki državni sekretar Marco Rubio i potpredsjednik SAD-a JD Vance 1. maja izrazili su nesigurnost u vezi sa šansama za postizanje mirovnog sporazuma za okončanje rata u Ukrajini, dan nakon što su Washington i Kijev potpisali sporazum koji daje Sjedinjenim Državama pristup mineralnim resursima Ukrajine.
"Mislim da znamo gdje je Ukrajina, a znamo gdje je Rusija trenutno... Bliže su, ali su još uvijek daleko", rekao je Rubio za Fox News. Vance, govoreći u odvojenom intervjuu na mreži, otišao je dalje, rekavši da rat u Ukrajini neće završiti "uskoro".
Rubio je rekao da ako uskoro ne dođe do stvarnog pomaka u ratu u Ukrajini, predsjednik SAD-a Donald Trump će morati odlučiti koliko će još vremena posvetiti pregovaračkom procesu.
Sjedinjene Države su već upozorile da su pregovori dostigli "kritičnu" fazu, i nedostatak napretka mogao bi značiti da će se povući iz svojih napora da posreduju u okončanju sukoba.
Rubio je prošle sedmice rekao da je, iako je postignut "stvarni napredak" u pregovorima za okončanje ruske invazije na Ukrajinu, "onih posljednjih nekoliko koraka na ovom putu uvijek će biti najteži, i to treba uskoro da se dogodi".
Trump, koji je započeo svoj drugi mandat kao predsjednik u januaru, postavio je okončanje rata kao glavni prioritet. Pozvao je na trenutni i potpuni prekid vatre i zahtijevao da Rusija zaustavi svoje neselektivne napade na ukrajinske gradove.
Vance je rekao da je "optimističan" u vezi sa zaustavljanjem borbi, ali da će to na kraju biti na Kijevu i Moskvi.
"Oni su ti koji moraju napraviti posljednji korak", rekao je. "Na Rusima i Ukrajincima je sada da svaka strana zna koji su uslove za mir. Na njima je da postignu dogovor i zaustave ovaj brutalni, brutalni sukob".
"Ovo ne ide nigdje... Neće završiti uskoro", dodao je Vance.
Pročitajte i ovo: Kremlj odbija ponudu za 30-dnevni prekid vatre nakon što je Zelenski kritizirao Putinov prijedlog primirja za Dan pobjedeUkrajina kaže da želi primirje od najmanje 30 dana kako bi otvorila put za pregovore o postizanju pravednog mira. Rusija nije pristala na takvo primirje, ali predsjednik Vladimir Putin je jednostrano najavio trodnevno primirje sljedeće sedmice kako bi se poklopilo s Danom pobjede, a Kremlj je rekao da je otvoren za direktne pregovore s Kijevom.
Smrtonosni napadi dronovima i raketama
Ruske snage nastavljaju s smrtonosnim napadima dronovima i raketama na ukrajinske gradove gotovo svake noći. Zelenski je pozvao zapadne partnere Ukrajine da poduzmu strože mjere protiv Kremlja.
Sjedinjene Države i Ukrajina su 1. maja pozdravile sporazum o mineralima, koji je trebao biti potpisan 28. februara u Bijeloj kući. Ali pregovori su zastali nakon napetog sastanka u Ovalnom uredu, koji je završio nesuglasicama između ukrajinskog predsjednika, Trumpa i potpredsjednika JD Vancea, koji su verbalno napadali jedni druge.
Obje strane su se trudile da poprave odnose, što je kulminiralo sastankom između Trumpa i Zelenskog 26. aprila na marginama sprovoda pape Franje u Vatikanu. Sporazum o mineralima potpisali su 30. aprila ukrajinska prva zamjenica premijera Julija Sviridenko i američki ministar finansija Scott Bessent.
Pročitajte i ovo: Ukrajina i SAD potpisale sporazum o mineralima uspostavljajući Fond za rekonstrukciju i investicijeUkrajina je rekla da je sporazum osigurao ključne interese nakon dugotrajnih pregovora, uključujući punu suverenost nad vlastitim rijetkim zemnim mineralima, koji su vitalni za nove tehnologije.
Washington je to nazvao novim oblikom američke posvećenosti Kijevu nakon što je Trump prekinuo vojnu pomoć ubrzo nakon što se vratio na funkciju.
"Ovaj sporazum jasno signalizira Rusiji da je Trumpova administracija posvećena mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu na duge staze", rekao je Bessent.
Trump je u početku zahtijevao prava na ukrajinsko mineralno bogatstvo kao kompenzaciju za desetine milijardi dolara vrijednog američkog oružja poslanog za pomoć ukrajinskoj vojsci pod bivšim predsjednikom Joeom Bidenom.
Zelenski je u svom noćnom obraćanju 1. maja rekao da Ukrajina nema nikakvih dugova prema Sjedinjenim Državama za pomoć koju su dobili u prošlosti. Nazvao je sporazum "istinski ravnopravnim" i onim koji "stvara priliku za ulaganja u Ukrajinu".
"Ovo je rad s Amerikom na poštenim osnovama, kada i ukrajinska država i Sjedinjene Države, koje nam pomažu u odbrani, mogu zaraditi u partnerstvu", dodao je.
Uz izvještavanje Reutersa, AFP-a i AP-a