Američki državni sekretar Marco Rubio upozorio je 29. aprila da će se Sjedinjene Države "povući kao posrednici", osim ako Rusija i Ukrajina ne iznesu "konkretne prijedloge" za okončanje rata u Ukrajini.
Portparolka Stejt departmenta Tammy Bruce citirala je Rubia, rekavši da je došlo vrijeme kada dvije strane treba da iznesu konkretne prijedloge o tome kako da okončaju ovaj sukob.
Ako ne bude napretka, Sjedinjene Države će se "povući kao posrednici u ovom procesu", rekla je Bruce novinarima.
Kasnije, 29. aprila, na sastanku Savjeta bezbednosti UN, američki diplomata John Kelley okrivio je Rusiju za kontinuirano krvoproliće, rekavši da je ona "nažalost" izvela udare visokog profila "uzrokujući bespotrebne gubitke života, uključujući nevine civile".
"Upravo sada, Rusija ima veliku priliku da postigne trajni mir", rekao je Kelley, dodajući da teret za okončanje rata snose Rusija i Ukrajina.
"Na liderima obje ove zemlje je da odluče da li je mir moguć. Ako su obje strane spremne da okončaju rat, Sjedinjene Države će u potpunosti podržati njihov put ka trajnom miru", rekao je on.
Pročitajte i ovo: Kremlj odbija ponudu za 30-dnevni prekid vatre nakon što je Zelenski kritizirao Putinov prijedlog primirja za Dan pobjedePredsjednik Donald Trump rekao je u intervjuu za ABC emitovanom 29. aprila da misli da ruski predsjednik Vladimir Putin želi da zaustavi rat u Ukrajini. Trump je odgovorio "Mislim da hoće" na pitanje da li misli da Putin želi da postigne mir.
Putin je 28. aprila proglasio trodnevni prekid vatre od 8. do 10. maja kako bi obilježio 80. godišnjicu pobjede Sovjetskog Saveza i njegovih saveznika u Drugom svjetskom ratu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doveo je u pitanje potrebu da se sačeka do godišnjice za prekid vatre i pozvao na "trenutno, potpuno i bezuslovno" primirje od 30 dana.
Trump i njegovi izaslanici vrše pritisak na Ukrajinu da pristane na prekid vatre. U isto vrijeme Trump poziva Rusiju da prestane da napada Ukrajinu. U intervjuu za ABC, Trump je rekao da "nije bio sretan kada sam video kako Putin ispaljuje rakete na nekoliko gradova i sela."
Američki predsjednik je navodno predložio službeno priznanje ruskog preuzimanja Krima -- aneksiju koju je odbacio gotovo cijeli svijet -- uz razmjenu teritorija.
Zelenski je čvrsto protiv formalnog međunarodnog priznanja ruskog preuzimanja Krima.
"Svi želimo da se ovaj rat završi na pošten način -- bez nagrada za Putina, posebno bez teritorije", rekao je Zelenski 29. aprila na video-konferenciji na samitu koji je organizovala Poljska.
Pročitajte i ovo: Institut SIPRI: Rekordna potrošnja na odbranu u 2024.Na Savjetu bezbjednosti, Francuska i Britanija su pohvalile američko posredovanje, dok su kritikovali Rusiju, koja je kasno 29. aprila izvela više napada dronovima, pogađajući gradove Dnjepar i Harkiv.
Jean-Noel Barrot, francuski ministar za Evropu, rekao je da je Kijev pokazao dobru volju i nazvao Putina jedinom preprekom za prekid vatre optužujući ga da traži "kapitulaciju" Ukrajine.
Ruski ambasador u UN Vasily Nebenzya odbacio je optužbe da su ruske snage gađale civile i optužio Ukrajinu da koristi civile kao živi štit postavljajući protivvazdušnu odbranu u gusto naseljenim područjima.
Optužio je Kijev da je bezobzirno odbacio uravnotežene mirovne predloge SAD i ciljao na ruske civile, dok je rekao da je zapadnim pobornicima vlade Zelenskog sve teže da prikriju njenu "brutalnu, mizantropsku i nacističku suštinu".
Mariana Betsa, zamjenica ukrajinskog ministra spoljnih poslova, rekla je Savjetu bezbjednosti da Rusija želi da se Ukrajina preda i da Kijev ne može prihvatiti mir po svaku cijenu.
Pročitajte i ovo: Kako su ukrajinski gradovi uništeni ruskim kliznim bombama i artiljerijomRekla je da Ukrajina nikada neće priznati nijednu privremeno okupiranu teritoriju Ukrajine kao rusku, uključujući Krim, koji Rusija drži od 2014.
Uz izvještavanje Reutersa i AFP-a