Već godinama ruski tehnološki regulatori frustrirano posmatraju uticaj YouTubea, platforme koja predstavlja glavni izvor uglavnom necenzurisanih vijesti, informacija i zabave, a ujedno i značajan izvor prihoda za mnoge ruske influensere i blogere.
Vlasti su ograničavale ovu platformu u vlasništvu Googlea, pokušavajući obeshrabriti ruske korisnike tako što su je usporili gotovo do nepodnošljivosti. Prijetili su im da će ih natjerati da smjeste servere unutar Rusije, što bi omogućilo regulatorima da bolje nadziru saobraćaj.
Takođe su pokušali razviti domaće alternative koje bi bile pod njihovom kontrolom.
Kako im ide? Stručnjaci kažu da još nisu uspjeli, ali da bi uskoro mogli.
Nakon godina priprema, ovaj napor je dio šire kampanje koju podržava Kremlj, a koja ima za cilj stvaranje interneta kojim bi "upravljala" Rusija. Na njemu bi građanima bila ponuđena iluzija izbora i slobodnog pristupa informacijama, dok su zapravo pod stalnim nadzorom.
Prošle sedmice ruski zvaničnici nagovijestili su da se kreću ka blokiranju WhatsAppa.
"YouTube ima ogroman značaj u Rusiji," kaže Filip Ditrich, istraživač i stručnjak za ruski internet pri njemačkom Vijeću za vanjske odnose.
"Predstavlja veliku prijetnju vlastima. Sto posto i ako uspijete da imate platformu na kojoj možete kontrolisati koji videozapisi se objavljuju, a koji ne, to vam daje ogroman uticaj."
'Oni su glavni igrač'
Milioni Rusa koriste streaming servise. YouTube je daleko najpopularniji, a njegova upotreba je dodatno porasla nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Pročitajte i ovo: YouTube nedostupan u RusijiPrije svoje smrti Aleksej Navaljni je objavljivao istraživačke priloge i komentare upravo na YouTubeu, sa desetine miliona pregleda u Rusiji.
Prema istraživanju kompanije Mediascope, u drugoj polovini 2024. godine YouTube je imao mjesečnu posjetu od 95,9 miliona tinejdžera i odraslih. Nakon što su regulatori počeli usporavati servis brojke su pale u prvoj polovini 2025.
Na ruskom internet, poznatom kao RuNet, pojavilo se najmanje pet platformi koji pretenduju da postanu konkurencija YouTubeu.
VK Video, servis koji je razvio VK (ruska verzija Facebooka), ima manju gledanost, ali polako povećava publiku.
Ostale platforme uključuju Rutube (u vlasništvu Gazproma), Zen (koji se odvojio od Yandexa 2022), i Video OK (takođe u vlasništvu VK-a).
Matična kompanija državne TV mreže, ranije poznate kao Russia Today, investirala je u junu 2024. u servis pod nazivom Platform. Prema svim pokazateljima, servis je propao, s dnevnim brojem gledalaca u desetinama hiljada.
Najgledaniji sadržaji na Platformi su piratski, prema Sistemi, istraživačkom timu Radija Slobodna Evropa. Prošlog mjeseca je najavljeno "ponovno pokretanje" Platforma.
"Očito je da se ovdje pokušava napraviti servis kao biznis, ali temeljen na blokadi glavnog konkurenta – YouTubea," rekao je bloger Mihail Klimarev, direktor Društva za zaštitu interneta.
"I jasno je da se novac uzima iz državnog budžeta, a ne od privatnih investitora. To je obična krađa."
Za sada je VK Video najizgledniji kandidat da zamijeni YouTube, kaže Ditrich, i vjerovatno će ga potpuno zamijeniti.
"VK Video je jedina realna alternativa. Oni su glavni igrač. Imaju novac. Imaju podršku vlasti. Idu do kraja," kaže on.
"Imaju servere, infrastrukturu, dobar softver, dobre inženjere, ako novac ne ode u korupciju, već tamo gdje treba, VK će uspjeti."
Podrška države dolazi kroz vlasničku strukturu i menadžment VK-a.
Pročitajte i ovo: Youtube u Rusiji 'praktično blokiran', navodi direktor ruskog Društva za zaštitu internetaKompanija SOGAZ, koju kontroliše Putinov bliski saradnik Jurij Kovalčuk, jedan je od glavnih vlasnika, zajedno sa Gazprom Media, medijskim ogrankom državnog gasnog giganta Gazproma, koji takođe posjeduje Rutube, platformu koju Kremlj često koristi za objavljivanje službenih snimaka.
Direktor VK-a je Vladimir Kirijenko, čiji je otac zadužen za unutrašnju politiku u Kremlju. Kovalčukov pranećak, Stepan, bio je potpredsjednik u VK-u, te radio na razvoju VK Video, između ostalog.
Trenutno je najveći problem VK Videa vjerodostojnost brojeva o publici, kaže Ditrich – ne postoji način da se provjeri da li su klikovi, lajkovi, dijeljenja, vrijeme gledanja stvarni ili izmišljeni.
Kineski, ne sjevernokorejski model
Napori ruskih vlasti da pojačaju kontrolu nad internetom datiraju još iz kasnih 1990-ih, kada je razvijen Sistem za operativne istražne aktivnosti, alat za nadzor interneta.
Tokom godina usvojeni su brojni zakoni koji proširuju ovlasti Roskomnadzora, regulatorne agencije, i pojačavaju kontrolu nad domaćim tehnološkim kompanijama poput Yandexa, VK-a, Mail.ru i Wildberriesa.
Upotreba VPN-a, koji omogućavaju korisnicima da čitaju i gledaju sadržaj bez nadzora vlasti, je kriminalizovana. Čak se razmatra da se samo pretraživanje VPN-a proglasi krivičnim djelom.
Pročitajte i ovo: 'Prigušivanje' YouTube-a: Cenzura Kremlja ulazi u nepoznate vodeNa televizijskom sastanku u Kremlju u martu, predsjednik Vladimir Putin je pozvao zvaničnike da uguše strane tehnološke kompanije poput Microsofta i Zooma.
"Samo ih morate zadaviti. Potpuno se slažem," rekao je Putin.
"Mislim da idu ka kineskom modelu, a ne sjevernokorejskom," rekao je Ditrich.
"Ljudi misle da će doći do potpunog prekida. To nije moguće, uništilo bi ekonomiju."
Pored skretanja korisnika s YouTubea, vlasti rade i na razvoju super-aplikacije koja bi omogućavala korisnicima da komuniciraju, plaćaju račune, naručuju hranu, igraju igre, plaćaju poreze, slušaju muziku, dijele fotografije, sve na jednom mjestu.
Razvio ju je VK, a aplikacija se zove Max. Testirana je u martu. Prošlog mjeseca, Putin je izjavio da sve državne usluge treba prebaciti u Max.
"Ono što vlast treba da uradi jeste da smisli kako da ljude navede da koriste aplikaciju bez da ih direktno prisili," kaže Ditrich. "To se postiže tako što aplikaciju učinite potpuno neophodnom."
"Sa ovom aplikacijom možete doslovno sve", dodaje.
Vlasti takođe ne kriju da žele izgurati popularne aplikacije za dopisivanje, poput WhatsAppa, trenutno najkorištenije u Rusiji prema Mediascopeu, i usmjeriti korisnike ka ruskom Telegramu.
Pročitajte i ovo: Tamna strana Telegrama"Natjerati Ruse da pređu sa sigurnih i poznatih platformi koje koriste decenijama na nesigurnu Max aplikaciju je težak zadatak," rekao je ruski internet aktivista Sarkis Darbinjan za Current Time.
"Mislim da nas čeka isti scenario kao i sa YouTubeom. Ogroman porast popularnosti VK Videa desio se upravo kad su počeli blokirati YouTube, što ruske vlasti i dalje ne priznaju," dodao je.