Hoće li SAD napustiti NATO? Zvaničnici se protive rastućim sumnjama

Zastave NATO-a i SAD-a se vijore dok u pozadini prolazi američki borbeni avion (fotoarhiv)

Već smo ovo prošli – izjavljujući da je NATO mrtav ili na izdisaju. Nedavno je američki republikanski senator Mike Lee objavio na mreži X: "Vrijeme je da napustimo NATO i UN". Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i blizak saveznik američkog predsjednika Donalda Trumpa, samo je odgovorio: "Slažem se".

Iako zvaničnici u Briselu i drugdje napominju da Musk često dijeli politička mišljenja na svojoj platformi X, bez nužnog oblikovanja američke politike, neki posmatrači priznaju njegov pristup Trumpu i neformalni uticaj u određenim konzervativnim krugovima u Washingtonu.

Ipak, zvaničnici NATO-a u centralnoj komandi u Briselu do sada su ostali iznenađujuće smireni. Njihov odgovor na pitanje da li je kraj saveza neizbježan i dalje je odlučno "ne" - i to iz dva razloga: jaz između retorike i djelovanja; i razlika između članova NATO-a i zemalja koje teže članstvu u NATO-u – posebno Ukrajine.

'Ignorisati buku'

Uzmimo prvi razlog. Trump je prošle sedmice ponovo potvrdio svoju posvećenost NATO-ovoj klauzuli o uzajamnoj odbrani, petom članu, u napomenama zajedno s britanskim premijerom Keirom Starmerom.

Ovaj stav je ponovljen više puta – kako javno, tako i privatno – od američkog ministra odbrane Petea Hegsetha na sastanku ministara odbrane NATO-a u Briselu u februaru.

Iako je čvrsto insistirao da evropski saveznici moraju značajno povećati izdatke za odbranu, svi s kojima sam razgovarao opisali su rasprave kao konstruktivne.

"Nikada nije napustio sobu, slušao je, postavljao pitanja i hvatao bilješke – nije to ponašanje saveznika koji je na granici da odustane", rekao mi je jedan ambasador pri NATO-u.

Vaš browser nepodržava HTML5

'Potrebno nam je mnogo više novca - brzo': Britanski stručnjak za bezbednost predlaže banku za naoružavanje

I u tom smislu, diplomate NATO-a nastavljaju da se nose s konstantnim spekulacijama.

"Moramo dešifrovati šta sve ovo znači", rekao je jedan visoki zvaničnik. "Takođe, naučili smo da treba ignorisati buku i gledati na akcije. To je neka vrsta 'strateške strpljivosti' koju moramo praktikovati."

Put Ukrajine neizvjestan

Međutim, Ukrajina je nešto drugo.

"Ukrajinski kolosijek se promijenio, ali ne i put NATO-a. Bili su prilično oštri prema Ukrajini, ali ostaju privrženi NATO-u", primijetio je jedan ambasador pri Alijansi.

Promjena tona prema Volodimiru Zelenskom je jasan primjer, ali nova uloga Velike Britanije u koordinaciji isporuke oružja Ukrajini je još jedan pokazatelj.

Takođe, jasno je da Ukrajina neće uskoro postati članica NATO-a – iako je, zapravo, Bidenova administracija bila ta koja je blokirala članstvo Kijeva na nedavnim samitima NATO-a, na veliko olakšanje nekih zapadnoevropskih zemalja. Nova američka administracija samo je otvorenija po tom pogledu.

čitajte

Britanija demantuje tvrdnju Francuske da su zajedno predložili primirje u UkrajiniTrump opet kritikovao Zelenskog dok Evropa razmatra 'masovno povećanje za odbranu'Dok Evropa traži trajni mir, može li se zaustaviti napredovanje Rusije na frontu?

Ono što se zemlje na istočnom krilu NATO-a sada pitaju je - hoće li američke trupe ostati tamo stacionirane. Za sada je odgovor potvrdan, iako mnogi priznaju zabrinutost zbog predstojeće revizije broja američkih trupa u Evropi.

Ali ako te zemlje napadne Rusija, hoće li im američke snage priskočiti u pomoć? Prevladava uvjerenje da hoće, ali peti član ugovora NATO-a zavisi i od saveznika i od protivnika koji vjeruju da će se održati.

Kao što je jedan istočnoevropski zvaničnik rekao: "To je poput Schrodingerove mačke - postoji u oba stanja, živa i mrtva, dok se kutija ne otvori. U slučaju NATO-a, dok peti član ne bude stvarno testiran, nećemo zapravo ni znati".