Sjeverna Makedonija i Britanija potpisuju sporazum o strateškom partnerstvu, detalji još nepoznati

  • RSE

Makedonski premijer Hristijan Mickoski (desno) i njegov britanski kolega Keir Starmer u Tirani, Albanija, 16. maja 2025.

Sjeverna Makedonija će biti prva zemlja na Balkanu koja će potpisati Sporazum o strateškom partnerstvu s Velikom Britanijom.

Delegacija makedonske vlade, predvođena potpredsjednikom Vlade Aleksandrom Nikolovskim, 22. maja će u Londonu potpisati ovaj sporazum koji uključuje finansijski okvir vrijedan pet milijardi funti (oko šest milijardi eura).

Međutim, detalji ovog partnerstva i uslovi pod kojima će Sjeverna Makedonija dobiti finansijska sredstva iz Ujedinjenog Kraljevstva još nisu otkriveni.

Makedonske vlasti, kao i London, demantovali su navode da sporazum uključuje prihvatanje migranata u Sjevernoj Makedoniji koji nisu dobili azil u Velikoj Britaniji.

Hristijan Mickoski: Sporazum je historijski

"To je nešto što nam nikako nije ni palo na pamet i niko od nas to nije tražio", izjavio je premijer Hristijan Mickoski članovima svoje stranke VMRO-DPMNE 18. maja u Skoplju.

Za Mickoskog, sporazum je historijski jer pristup povoljnim zajmovima u iznosu od šest milijardi eura, kako je rekao, "donosi investicionu revoluciju u zemlji, pravi historijski investicioni ciklus, koji znači posao, izgradnju, razvoj", spominjući pritom izgradnju željeznica, autoputeva, bolnica i studentskih domova.

I britanski ambasador u Skoplju Matthew Lawson je demantovao špekulacije o slanju migranata u Sjevernu Makedoniju, naglašavajući da će saradnja u toj oblasti biti usmjerena na borbu protiv kriminalnih mreža i razmjenu obavještajnih podataka.

Razgovori o neregularnoj migraciji

Potpredsjednik Vlade Nikoloski, kako je saopštila Vlada, tokom boravka u Londonu imat će sastanak i s Angelom Eagle, ministricom za graničnu sigurnost i azil pri britanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, zaduženom za upravljanje neregularnom migracijom.

Britanski ambasador smatra da je sporazum "historijski trenutak" u bilateralnim odnosima te je pojasnio da je Velika Britanija već drugi najveći investitor u Sjevernoj Makedoniji, s oko polovine britanskih investicija na cijelom Zapadnom Balkanu upravo lociranih u toj zemlji.

Sporazum o strateškom partnerstvu postignut je tokom sastanka premijera Sjeverne Makedonije i Ujedinjenog Kraljevstva, Hristijana Mickoskog i Keira Starmera, na marginama samita u Tirani 16. maja.

opširnije Evropski lideri na samitu Evropske političke zajednice u Tirani

Gdje će pet miliradi eura biti uloženo?

Sporazumom koji treba biti potpisan 22. maja predviđeno je uspostavljanje podrške za infrastrukturne projekte u oblastima zdravstva, saobraćaja, tehnologije, energetike, digitalne transformacije i drugim ključnim sektorima.

Za tu svrhu planirano je okošest6 milijardi eura, dok godišnji budžet Sjeverne Makedonije iznosi 6,5 milijardi eura.

Prema saopštenju Vlade, planirani projekti uključuju izgradnju i rekonstrukciju željezničkog Koridora 10 Tabanovci - Đevđelija, koji se procjenjuje na oko dvije milijarde eura, zatim izgradnju kliničke bolnice, Medicinskog fakulteta i studentskog doma u Štipu, što bi koštalo oko 200 miliona eura, kao i potpunu rekonstrukciju Kliničke bolnice u Tetovu i izgradnju nove bolnice sa domom zdravlja u Kičevu.

čitajte Sjeverna Makedonija želi i strateškog partnera SAD i strateški cilj EU

Opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) najavio je da će glasati za ratifikaciju Sporazuma s Britanijom u Sobranju, ali je lider stranke Venko Filipče kritikovao Vladu što ne objavljuje detalje sporazuma.

"Veoma je važno da se znaju svi parametri iz sporazuma s Britanijom, jer se radi o ogromnim iznosima novca, kamatama za koje ne znamo kolike su, a koje će vraćati naredne generacije", izjavio je Filipče.

Detalji sporazuma bit će poznati za mjesec dana?

Detalji o novim zajmovima još nisu poznati, ali premijer i ministri ubjeđuju da se njima neće premašiti kritična granica od 60 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Dan prije odlaska u London, potpredsjednik Vlade Nikoloski izjavio je da će, prema njegovim riječima, "uslovi otplate i kamatne stope sredstava iz sporazuma biti povoljniji od bilo kojeg dosadašnjeg zaduživanja" te da je "inicijalno moguće da se kreću i ispod stope inflacije", ali da će svi detalji biti poznati za mjesec do mjesec i po dana.

Od ukupnog finansijskog okvira od šest milijardi eura sa Ujedinjenim Kraljevstvom, u prvom petogodišnjem ciklusu planirano je povlačenje oko 2,2 milijarde eura, izjavila je ministrica finansija Gordana Dimitrieska-Kočoska u emisiji "360 stepeni".

Gordana Dimitrieska-Kočoska: Investicije će doprinijeti rastu ekonomije

"Dvije milijarde u pet godina znači po 400 miliona eura godišnje. Toliko će se godišnje povećavati javni dug u vezi s ovim investicijama koje će, s druge strane, doprinijeti rastu ekonomije", kazala je Dimitrieska-Kočoska.

Potpredsjednik Vlade i ministar za transport Nikoloski najavio je da se prva sredstva očekuju do kraja ljeta, a građevinski radovi bi mogli započeti početkom oktobra.

Očekuje se da domaće kompanije učestvuju s do 70 posto u realizaciji infrastrukturnih projekata.