Dva mjeseca nakon tragedije: Kočani ne smiju ostati grad tuge

  • RSE

Porodice poginulih u noćnom klubu u Kočanima drže slike svojih najmilijih na protestu u Skoplju, Sjeverna Makedonija, 29. aprila 2025.

Dva mjeseca nakon požara u diskoteci u Kočanima, gradu na istoku Sjeverne Makedonije, ostao je samo mjesec dana do okončanja istrage.

U požaru je živote izgubilo 62 mladih ljudi, više od 200 ih je povrijeđeno, od kojih je stotinu upućeno na liječenje u inostranstvo.

Pokrenuta je široka akcija policije i tužilaštva, sa hapšenjima bivših gradonačelnika, policijskih načelnika, bivših ministara, inspektora, policajaca...

Nakon šoka, u Kočanima je zavladala tuga, a bijes je rezultovao protestima i uništavanjem lokala u vlasništvu vlasnika diskoteke "Puls".

Roditelji i rodbina poginulih i povrijeđenih, uz podršku hiljada građana, izašli su na ulice tražeći odgovornost i neselektivnu pravdu.

Tužilaštvo i Ministarstvo unutrašnjih poslova obećali su brzu i nepristrasnu istragu, a državni tužilac Ljupčo Kocevski čak je naveo i datum: "Istraga će biti završena do 16–17. juna".

Kočani neće stati

Dva mjeseca kasnije, protesti, marševi podrške, zahtjevi za pravdom, okupljanja solidarnosti i humanitarne akcije ne prestaju.

Vlasti gotovo svakodnevno uvjeravaju javnost u profesionalnost i pravičnost.

Poruke su već dva mjeseca iste: "Pravda mora biti zadovoljena i Kočani ne smiju ostati upamćeni samo kao grad tuge".

U bolnici u Kočanima trenutno se liječi 39 pacijenata, a proces liječenja i rehabilitacije je individualan, u zavisnosti od težine povreda.

Šezdeset pet pacijenata je na kućnom liječenju, ali su i oni uključeni u proces rehabilitacije.

U zemlji, dva pacijenta nastavljaju liječenje na Klinici za plastičnu hirurgiju, dok je još dvoje hospitalizovano u privatnoj bolnici "Sistina" i nalaze se u stabilnom stanju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Roditelji sa protesta u Skoplju traže odgovore i odgovornost za decu poginulu u Kočanima

Nadležni ističu da svi pacijenti dobijaju potrebnu medicinsku njegu i tretman, u skladu s težinom povreda i standardima liječenja. U inostranstvu se trenutno liječi 15 osoba, čije je zdravstveno stanje stabilno.

'Više ne znamo u šta da vjerujemo'

Iz građanske inicijative "Podrška za Kočane" kažu da se u posljednje vrijeme fokus ne stavlja na Kočane onoliko koliko bi trebalo.

Smatraju da je potrebna veća transparentnost, organizacija i institucionalni odgovor.

Ističu da postoje pozitivni primjeri, ali mnogo toga nedostaje i da nadležni treba otvoreno da kažu da li im je potrebna pomoć i za šta konkretno.

Iz inicijative navode i da se povrijeđeni čije se stanje popravilo, odriču doniranih sredstava i preusmjeravaju ih na račune onih čije je zdravstveno stanje i dalje teško.

Takođe, upozoravaju da uslovi za liječenje povrijeđenih u bolnici u Kočanima nisu adekvatni i da nedostaje stručni medicinski kadar za ovakve situacije.

"Život ide dalje jer svi u gradu imaju obaveze, idu na posao, u školu. Ali, bol je i dalje prisutna. Ljudi traže neselektivnu pravdu i neće stati dok se sve ne dovede do kraja", ističe za Radio Slobodna Evropa Marko Dimitrijev iz inicijative "Podrška za Kočane".

više

Istraga utvrdila 'lančane propuste i nezakonitosti' koje su dovele do požara u KočanimaDok se istražuje odgovornost za požar u Kočanima, na vidjelo izlaze kršenja zakona u radu klubova

"Više ne znamo u šta da vjerujemo, znamo kakav je naš pravosudni sistem i koliko povjerenja u njega postoji. Želimo da pravda bude zadovoljena do kraja. Znam da Kočani neće stati dok se to ne ostvari", dodaje on.

'Pravda bez politike'

U istrazi o požaru u diskoteci "Puls" obuhvaćene su 34 osobe, dok je protiv jedne osobe postupak obustavljen jer je preminula.

Sredinom aprila, tužilaštvo je proširilo istragu, a među osumnjičenima su se našli i aktuelni gradonačelnik Kočana Ljupčo Papazov, te dvojica bivših – Ratko Dimitrijevski i Nikolčo Ilijev.

Pod istragom i u kućnom pritvoru je i bivši ministar ekonomije Krešnik Bekteši, bivši državni sekretar, jedan rukovodilac, službeno lice i mlađi saradnik pri Ministarstvu ekonomije.

Među osumnjičenima su i bivši direktor Tržišnog inspektorata i inspektori, vlasnica firme koja je izdala elaborat za korištenje objekta kao diskoteke, te sin vlasnika diskoteke "Puls".

Tokom ova dva mjeseca od tragedije u Kočanima organizovani su brojni protesti, marševi, sportsko-kulturno-donatorske aktivnosti za podršku povrijeđenima i porodicama poginulih i povrijeđenih.

Pročitajte i ovo: Može li se bijes zbog tragedije u Kočanima preliti na makedonske lokalne izbore?

Politika nije ostala po strani, koliko god da su učesnici brojnih okupljanja za podršku porodicama stradalih u Kočanima insistirali na tome.

Istraga je dobila političku dimenziju kada su privedeni i pritvoreni funkcioneri političkih partija, među kojima i bivši ministar Krešnik Bekteši, kadar opozicione Demokratske unije za integraciju (DUI).

Reakcija lidera DUI-a Alija Ahmetija bila je jasna: "Ako Bekteši bude optužen – izlazimo na ulice". Bekteši je iz pritvora prebačen u kućni pritvor.

'Niste sami'

Humanitarne akcije i aktivnosti podrške nastavljene su i 16. maja. Pokret "Ko je sljedeći?" je izveo simboličan performans ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Skoplju, kojim su, kako su rekli, "željeli podsjetiti na tragediju u Kočanima i poslati poruku o potrebi za neselektivnom pravdom i odgovornošću za sistemsku korupciju".

"Korupcija i moć ubijaju. Sigurnost je osnovno pravo i mi nećemo prestati da se borimo dok institucije ne počnu istinski služiti građanima", poručili su iz pokreta i pozvali sve građane da im se pridruže, kao i roditeljima stradalih u nesreći, koji svake subote u 16:05 sati marširaju kroz Kočane, zahtijevajući pravdu i odgovornost.