Vlasti Srbije da poštuju pravo građana na mirno okupljanje, kaže Evropska komisija

Zastave EU ispred zgrade Evropske komisije u Briselu, ilustrativna fotografija

Evropska komisija ocenila je, komentarišući proteste i građansku neposlušnost širom Srbije, da pravo na mirne demonstracije mora biti poštovano, a policijska akcija mora biti srazmerna i poštovati osnovna ljudska prava.

Kako je portparol EK rekao u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE), u Briselu pažljivo prate situaciju u Srbiji i osuđuju "sva dela mržnje i nasilja".

"Pravo na mirne demonstracije mora biti poštovano. Policijska akcija mora biti srazmerna i poštovati osnovna prava, uključujući i prava svih pritvorenih. Očekujemo brzu, transparentnu i verodostojnu istragu o navodima o prekomernoj upotrebi sile od strane organa za sprovođenje zakona", navodi Evropska komisija.

Kako kažu, očekuju da se obezbedi pravičan postupak za sve pritvorene na protestima.

"Osnovne vrednosti su u srži našeg zajedničkog evropskog projekta i moraju se poštovati. Ovo se odnosi i na slobodu okupljanja kao osnovno pravo", navodi Evropska komisija.

Pročitajte i ovo: Nacionalizam nadjačao borbu protiv korupcije: Komentari u regionu na miting u Beogradu

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je 30. juna da je saslušano 10 od ukupno 30 osumnjičenih za napad na policiju i nasilničko ponašanje, nakon protesta, 28. juna na Trgu Slavija.

Deo demonstranata i policija sukobili su se u centru Beograda nakon zvaničnog završetka studentskog protesta.

Direktor policije Dragan Vasiljević rekao je na konferenciji nakon incidenata da je privedeno više desetina ljudi i da je "upotrebljena minimalna sila".

Studenti u blokadi, opozicija i nevladine organizacije optužili su vlast za prekomernu upotrebu sile, dok je nevladin Beogradski centar za ljudska prava saopštio 30. juna da je podneo krivične prijave protiv više nepoznatih pripadnika policije zbog nezakonitog postupanja i prekomerne primene sile prema građanima.

U danima nakon masovnog protesta na Slaviji, građani su počeli da organizuju "mobilne blokade" na više lokacija u Beogradu i brojnim drugim gradovima Srbije.

Policija je tokom nedelje uveče i u ponedeljak čitavog dana "razbijala" blokade. Pojedine policijske akcije obeležila su hapšenja – uz optužbe studenata u blokadi da je policija upotrebila prekomernu silu prema demonstrantima.

Vaš browser nepodržava HTML5

Demonstranti u Beogradu ne odustaju od blokada a ni policija da ih uklanja

Policija je na optužbe odgovorila da su postupali "visoko profesionalno".

Sa druge strane, studenti u blokadi, objavili su da je 30. juna tokom jutra privedeno 29 njihovih kolega.

Na nalozima studenata u blokadi, objavljeni su snimci hapšenja i razbijanja pojedinih barikada - uz ocenu da je "narod pretučen i lišen slobode", te da "policija krije identitet i bije svoj narod".

Snimci hapšenja, uz primenu policijske sile, objavljeni su sa blokada kod Pravnog fakulteta u centru Beograda, kao i u Ulici vojvode Stepe u beogradskom naselju Voždovac.

Na jednom od snimaka, objavljenom na društvenim mrežama, vidi se da su se policijska vozila zaletela na demonstrante u Ulici vojvode Stepe, dok demonstranti beže sa kolovoza.