Dostupni linkovi

Ukrajina i SAD potpisale sporazum o mineralima uspostavljajući Fond za rekonstrukciju i investicije


Američki ministar financija Scott Bessent (lijevo) i Yulia Svyrydenko, ukrajinska ministrica ekonomije i zamjenica premijera poziraju fotografima pokazujući ugovor o mineralima koji su potpisali u Washingtonu 30. aprila.
Američki ministar financija Scott Bessent (lijevo) i Yulia Svyrydenko, ukrajinska ministrica ekonomije i zamjenica premijera poziraju fotografima pokazujući ugovor o mineralima koji su potpisali u Washingtonu 30. aprila.

Sjedinjene Američke Države(SAD) i Ukrajina potpisale su sporazum koji daje SAD-u pristup vrijednim rijetkim mineralima Ukrajine u dogovoru za koji se Ukrajina nada da će osigurati kontinuiranu američku podršku Kijevu u njegovom ratu s Rusijom.

Sporazum uspostavlja Fond za rekonstrukciju i investicije između Sjedinjenih Država i Ukrajine, za koji Ministarstvo financija SAD-a kaže da će omogućiti dvjema zemljama da "zajednički rade i investiraju kako bi osigurali da naši zajednički resursi, talenti i sposobnosti mogu ubrzati ekonomski oporavak Ukrajine".

Ministar financija SAD-a Scott Bessent rekao je u saopštenju za javnost da sporazum "jasno signalizira Rusiji da je administracija predsjednika Trumpa posvećena mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu na duge staze".

Bessent je nazvao uspostavljanje Fonda za rekonstrukciju i investicije između Sjedinjenih Država i Ukrajine istorijskim ekonomskim partnerstvom i pripisao zasluge predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu za njegovo zalaganje da se sporazum potpiše kao dio njegovih napora da se okonča rat.

"Kao što je predsjednik rekao, Sjedinjene Države su posvećene pomaganju u olakšavanju završetka ovog okrutnog i besmislenog rata", rekao je Bessent.

Trump je izrazio nezadovoljstvo zbog sporog napretka u pregovorima. Američki State Department je 29. aprila ponovo pokušao ubrzati rad obje strane i upozorio da bi Washington mogao odustati od pregovora ako ne bude napretka.

Yulia Svyrydenko, ukrajinska ministrica ekonomije i zamjenica premijera, potpisala je sporazum s Bessentom, saopštilo je Ministarstvo financija. Svyrydenko je rekla da sporazum "može donijeti uspjeh za obje naše zemlje" i "privući globalne investicije u našu državu", ističući ključne tačke u objavi na Facebooku.

Svyrydenko je rekla da će se investicioni fond puniti prihodima isključivo od novih licenci. To uključuje 50 posto sredstava od novih licenci za kritične materijale i projekte nafte i gasa, koji će ući u ukrajinski budžet nakon što se fond uspostavi.

Vojna pomoć?

Pored finansijskih aspekata, Ukrajina također vidi sporazum kao ključ za osiguranje pristupa budućoj američkoj vojnoj pomoći.

"Pored direktnih finansijskih doprinosa, može također pružiti NOVU pomoć -- na primjer sisteme protivzračne odbrane za Ukrajinu", rekla je na X-u.

Sporazum je u skladu s Ustavom i ne mijenja kurs evropske integracije Ukrajine, dodala je. Također navodi da svi resursi na teritoriji Ukrajine i u teritorijalnim vodama pripadaju Ukrajini, i samo Kijev će odlučivati gdje i šta će se eksploatisati.

Ukrajinska vlada je odobrila sporazum ranije, 30. aprila, ovlastivši Svyrydenko da ga potpiše u Washingtonu. Sporazum još treba ratifikovati ukrajinski parlament prije nego što stupi na snagu.

Saopštenje Ministarstva financija navodi da će ministarstvo i Američka korporacija za međunarodni razvoj (DFC) raditi s vladom Ukrajine na finalizaciji upravljanja programom i unapređenju partnerstva.

Govoreći na ukrajinskoj televiziji ranije, 30. aprila, ukrajinski premijer Denys Shmyhal nazvao je sporazum "zaista dobrim, ravnopravnim i korisnim međunarodnim sporazumom o zajedničkim investicijama u razvoj i oporavak Ukrajine".

Shmyhal je na Telegramu rekao da će svaka strana imati 50 posto glasačkih prava u Fondu za rekonstrukciju i investicije, a profit fonda će biti reinvestiran isključivo u Ukrajinu.

Odgovarajući na ključnu zabrinutost Ukrajine, rekao je da se od Kijeva neće tražiti da vrati bilo kakav "dug" za milijarde dolara američke vojne opreme i druge podrške dobivene od početka ruske invazije u februaru 2022.

Trump je u februaru naznačio da želi pristup rijetkim zemnim materijalima Ukrajine kao uslov za nastavak američke podrške u ratu, opisujući to kao nadoknadu za milijarde dolara pomoći koju je Washington dao Kijevu.

Ali pregovori su zastali nakon napetog sastanka u Ovalnom uredu, koji je završio nesuglasicama između ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog, Trumpa i potpredsjednika JD Vancea, koji su verbalno napadali jedni druge.

SAD traži pristup za više od 20 sirovina koje se smatraju strateški ključnim za njihove interese. Među njima su nalazišta titanijuma, koji se koristi za izradu krila aviona i druge proizvodnje u aeronautici, i uranijuma, koji se koristi za nuklearnu energiju, medicinsku opremu i oružje. Ukrajina također ima nalazišta litijuma, grafita i mangana, koji se koriste u baterijama za električna vozila.

Trump je rekao da sporazum "u teoriji" znači da će SAD od Ukrajine dobiti više nego što je doprinijela.

"Želio sam biti zaštićen", rekao je u intervjuu za NewsNation, dodajući da nije želio izgledati "glupo"ne dobivajući povrat uloženog novca.

Trump je ranije na sastanku kabineta rekao da će američko prisustvo "držati mnoge loše aktere van zemlje ili sigurno van područja gdje vršimo iskopavanje".

Uz izvješavanje Reutersa i AFP-a

XS
SM
MD
LG