Dostupni linkovi

Hitno osloboditi Mariju Vasić i druge političke zatvorenike u Srbiji, poručio Picula


Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula (foto-arhiv)
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula (foto-arhiv)

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula pozvao je na hitno oslobađanje Marije Vasić i drugih, kako je naveo, političkih zatvorenika u Srbiji.

On je u objavi na društvenoj mreži X pozvao lidere Evrope unije da reaguju.

"Prof. Marija Vasić koja štrajka glađu i žeđu životno je ugrožena! Pozivam na hitno oslobođenje nje i drugih političkih zatvorenika u Srbiji! Nema razloga da se drže u nehumanim uvjetima“, poručio je Picula.

Evropski parlamentarac je dodao da građani Srbije žele život u državi bez pravnog i drugog nasilja.

Šestoro novosadskih aktivista i studenata, među kojima je i Marija Vasić, uhapšeni su pre dva meseca zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka.

Nakon odluke o produženju pritvora Marija Vasić je stupila u štrajk glađu i žeđu. Ona je zbog lošeg zdravstvenog stanja u četvrtak 15. maja prebačena je u zatvorsku bolnicu u Beogradu.

Prema navodima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija uključena joj je infuzija.

Od 15. maja traje blokada zgrade Višeg suda u Novom Sadu gde okupljeni studenti i građani traže oslobađanje aktivista.

Na oslobađanje aktivista ranije su pozvali studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija i Evropski parlament.

Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

XS
SM
MD
LG