Studenti u blokadi iz Niša objavili su da je iz Srbije proteran državljanin Rusije i umetnik Jaroslav Bulavin.
Naveli su da mu je zabranjen ulazak u Srbiju do 31. marta 2026. jer je, kako kažu, na društvenim mrežama objavio svoje snimke studentskog protesta na Trgu Slavija u Beogradu 15. marta.
Niški studenti u blokadi su taj akt ocenili kao nastavak represivnih poteza vlasti u Srbiji.
"To je politička odmazda. Ali to nije volja građana Srbije već korumpiranog režima koji prepoznaje opasnost tamo gde je istina", saopštili su Studenti u blokadi iz Niša.
Bulavin je na svom Instagram profilu objavio da je na odluku srpskih vlasti podneo žalbu i zahtev za odlaganje sudu, ali da je odbijen.
Dodao je da bi za šest meseci imao pravo da podnese zahtev za stalni boravak.
"Posao u Srbiji mi je zabranjen jer me inspekcija nije pronašla na adresi firme. Radim kao fotograf i snimatelj, što je terenski posao, a ne kancelarijski", naveo je Bulavin.
Naglasio je da je u Srbiji imao prijavljen posao sa plaćenim porezima.
Saopštio je da nije bilo moguće da dobije dozvolu za snimanje protesta dronom.
"Još nisam imao pilotsku dozvolu niti registraciju. Ispit sam položio krajem marta. Vazdušni prostor bio je zatvoren. Snimanje protesta ili vladinih objekata bilo je zabranjeno", napisao je Bulavin.
Poručio je da kao umetnik nije mogao da ignoriše dešavanja oko sebe.
"Moje lične žrtve beznačajne su u poređenju sa kulturnom i istorijskom vrednošću dokumentarnih materijala koje sam objavio", zaključio je Bulavin.
MUP do objavljivanja ove vesti nije odgovorio na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) u vezi sa informacijom o proterivanju Jaroslava Bulavina.
Nevladina organizacija Arhiv javnih skupova tada je objavila da je na Slaviji bilo između 275.000 i 325.000 ljudi, uz otvorenu mogućnost da je taj broj bio i veći. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je da se na Slaviji okupilo 107.000 građana.
Snimci iz vazduha pokazali masovnost skupa
Bulavin je dronom napravio snimke protesta na Slaviji od kojih je jedan naslovio "Sve mir".
Snimci i fotografije iz vazduha pokazali su da se u Beogradu 15. marta okupio ogroman broj ljudi, što se kosi sa izveštajem nadležnih u Srbiji. Martovski skup održan na poziv studenata opoziciona javnost okarakterisala je kao najveći u istoriji Srbije.
Studenti su dodali da je Bulavin izlagao u Etnografskom muzeju, Kulturnom centru Magacin, Muzeju Đure Jakšića i drugim umetničkim prostorima.
"Njegove fotografije slavile su lepotu Srbije ali to očigledno nije dovoljno za one koji ne vide dalje od i svoje fotelje. Ako se boji umetnika, onda je to vlast bez legitimiteta i podrške", naveli su niški studenti u blokadi.
Skoro devet meseci u Srbiji traju studentsko-građanski protesti i demonstracije širom zemlje sa zahtevom za krivičnu i političku odgovornost vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) za pogibiju 16 ljudi u padu nadstrešnice glavne železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Studenti u blokadi, koji su u znak protesta svo to vreme blokirali rad fakulteta, u maju su zatražili i vanredne parlamentarne izbore. Aleksandar Vučić, aktuelni šef države i donedavni predsednik vladajuće Srpske napredne stranke, odbio je da ih raspiše.
Sa tim zahtevima u Beogradu je na Slaviji 28. juna održan još jedan protest na poziv studenata. Arhiv javnih skupova procenio je da se okupilo 140.000 ljudi. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da ih je bilo 36.000.