Dostupni linkovi

Lideri iz Federacije i opozicija iz RS nisu došli na sastanak koji je sazvao Dodik


Predsjednik RS-a Milorad Dodik u Bosboju, 14. maj 2025.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik u Bosboju, 14. maj 2025.

Lideri političkih stranaka iz Federacije BiH, kao ni opozicionari iz drugog bh. entiteta, Republike Srpske, nisu se 14. maja pojavili na sastanku u Doboju, na koji ih je pozvao predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik.

Dodik je nakon neuspjelog sastanka, na konferenciji za novinare, kazao da su nedolaskom na sastanak "pokazali da neće dijalog" i da ne žele dogovor.

Istaknuo je da nije ni vjerovao da će doći lideri partija iz Federacije BiH, nego da će se time "pokazati ko je za dogovor".

Na sastanku u Doboju nije bilo predstavnika stranaka iz Federacije BiH, niti opozicionara iz Republike Srpske.
Na sastanku u Doboju nije bilo predstavnika stranaka iz Federacije BiH, niti opozicionara iz Republike Srpske.

Dodik je predsjednike parlamentarnih stranaka na nivou BiH pozvao na sastanak, tvrdeći da je to na tragu poruke Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija da "izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH trebaju pronaći domaći političari".

No, osim Dodika i članova njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), sastanku su prisustvovali njegovi koalicioni partneri u vlasti entiteta RS Nenad Stevandić, u ime Ujedinjene Srpske, Duško Milunović iz Socijalističke partije i Boran Bosančić iz DEMOS-a.

Dodik je kazao da su lideri političkih stranaka, koji nisu došli na sastanak, poručili da "imaju rješenje za krizu u kojoj se nalazi BiH". No, kazao je da je za entitet RS neprihvatljivo da traže daljnju intervenciju visokog predstavnika Christiana Schmidta.

"Kako će to riješiti, osim da to uradi Schmidt. Ako on nametne još bilo šta vezano za intervencije za zakonodavstvo, RS će poduzeti rigorozne mjere", kazao je, ne navodeći na kakve konkretno mjere misli.

Obraćanje u Doboju iskoristio je da iznese ranije tvrdnje da "RS nije odgovoran za ustavnu krizu u BiH", kao i da ponovi stav stranaka iz RS koje smatraju da Schmidt nema legitimitet.

"Kriza je politička i ustavna, a ne bezbjednosna i svako ko drugačije kaže, laže vas. Ako mi nismo relevantni, izvolite, riješite krizu umjesto nas", rekao je.

Na konferenciji za novinare u Doboju, kao i u proteklom periodu, Dodik se verbalno obračunavao s novinarima pojedinih medija, optužujući ih da "šire laži".

Deset stranaka u Bosni i Hercegovini potpisalo je 9. maja platformu o zajedničkom učešću u vlasti na nivou države, čime su ozvaničili početak nove političke koalicije.

Ovu platformu je predložila opozicija iz bh. entiteta RS, kada je najavljeno da će biti ponuđena svim strankama, osim Dodikovom SNSD-u koji je trenutno u vladajućoj državnoj koaliciji.

Krajem januara, stranke Trojke iz Federacije BiH, koju čine Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narod i pravda i Naša stranka pokrenule raskid koalicije sa Dodikovim SNSD-om, koji uz Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) BiH, čini vlast na državnom nivou nakon izbora 2022. godine.

Vlast u RS-u, predvođena Dodikom, pokrenula je donošenje niza antiustavnih odluka i zakona, zbog čega Tužilaštvo BiH protiv rukovodstva tog entiteta (vodi istragu.

Dodik je sa predsjednikom Skupštine i premijerom RS-a, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, osumnjičeni za napad na ustavni poredak.

Za njima je u martu raspisana centralna potjernica, jer se nisu odazvali pozivu na saslušanje Tužilaštva BiH.

Sud BiH je 26. februara osudio Dodika na kaznu zatvora od godinu dana, te izrekao mjeru sigurnosti zabrane obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.

XS
SM
MD
LG