Šta bi rakete Tomahawk mogle značiti za Ukrajinu
- RSE
Predsjednik SAD-a Donald Trump navodno je razmatrao mogućnost slanja Tomahawk raketa Ukrajini. Za sada se čini da je ta isporuka malo vjerovatna, ali ukoliko Washington ipak odluči da isporuči to oružje, to bi moglo suštinski promijeniti dinamiku sukoba između Moskve i Kijeva.

1
Rana verzija Tomahawk rakete testirana je iznad Novog Meksika 1976. godine.
Tomahawk je razvijen 1970-ih godina, u jeku Hladnog rata i tenzija sa Sovjetskim Savezom. Ova krstareća raketa dizajnirana je da leti na velikim udaljenostima, dovoljno nisko da izbjegne većinu radara, a pri brzini putničkog aviona.
Tomahawk je razvijen 1970-ih godina, u jeku Hladnog rata i tenzija sa Sovjetskim Savezom. Ova krstareća raketa dizajnirana je da leti na velikim udaljenostima, dovoljno nisko da izbjegne većinu radara, a pri brzini putničkog aviona.

2
Kombinovane fotografije prikazuju detonaciju Tomahawk rakete iznad aviona tokom testiranja 1986. godine.Raketa dužine 5,5 metara opremljena je bojevom glavom teškom gotovo pola tone i može letjeti oko 1.600 kilometara.

3
Kombinacija dometa, brzine i razorne moći Tomahawk rakete čini to oružje neusporedivim s bilo čim što Ukrajina trenutno ima na raspolaganju.

4
Svaka raketa opremljena je složenim internim navigacijskim sistemima i košta oko 2 miliona dolara.

5
Tomahawk koji leti uz američki mornarički F-14 iznad južne Kalifornije 2002. godine.Kijev je više puta tražio pristup američkim raketama dugog dometa. Godine 2024, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nagovijestio je da je Ukrajina zatražila Tomahawk rakete. Tada je jedan zvaničnik Bijele kuće navodno taj zahtjev nazvao "potpuno neizvodivim".

6
Pripadnici britanske mornarice rukuju Tomahawk raketom u mornaričkoj bazi u Indijskom okeanu u novembru 2001. godine.Predsjednik SAD-a Donald Trump sve češće izražava frustraciju zbog neuspješnih mirovnih pregovora s Moskvom. Navodno je nedavno ponovo razmatrana mogućnost isporuke Tomahawk raketa, dok Bijela kuća nastoji da Kremlj "osjeti bol" rata koji je započeo.
![Tomahawk ispaljen s podmornice pogađa metu na ostrvu San Clemente, američkom mornaričkom poligonu za obuku i testiranje oružja, tokom testiranja u novembru 1998. godine.Tokom telefonskog razgovora početkom jula, predsjednik Trump je navodno upitao Zelenskog: "Volodimir, možeš li pogoditi Moskvu? [...] Možeš li pogoditi i Sankt Peterburg?" Ukrajinski predsjednik je navodno odgovorio: "Apsolutno. Možemo, ako nam date oružje." Dana 15. jula, Trump je negirao da planira naoružati Kijev raketama dugog dometa, rekavši novinarima: "Ne planiramo to učiniti."](https://d1fs2jaqbm1nwm.cloudfront.net/a036e9d4-3ac5-4f2d-9386-08ddc37e21a1_cx0_cy2_cw0_w1024_q10_r1_s.jpg)
7
Tomahawk ispaljen s podmornice pogađa metu na ostrvu San Clemente, američkom mornaričkom poligonu za obuku i testiranje oružja, tokom testiranja u novembru 1998. godine.Tokom telefonskog razgovora početkom jula, predsjednik Trump je navodno upitao Zelenskog: "Volodimir, možeš li pogoditi Moskvu? [...] Možeš li pogoditi i Sankt Peterburg?" Ukrajinski predsjednik je navodno odgovorio: "Apsolutno. Možemo, ako nam date oružje." Dana 15. jula, Trump je negirao da planira naoružati Kijev raketama dugog dometa, rekavši novinarima: "Ne planiramo to učiniti."

8
Američki mornarički brod ispaljuje Tomahawk raketu u Sredozemnom moru u martu 2011. godine.Nije jasno kako bi Ukrajina koristila ovo oružje, koje se obično lansira s ratnih brodova ili podmornica. Tomahawk rakete se mogu lansirati i s određenih tipova aviona, ali je jedan ukrajinski zvaničnik priznao novinarima da Tomahawk rakete "nisu jednostavne za upotrebu" bez strateških bombardera, koje Kijev ne posjeduje.

9
Američki Typhon sistemi, sposobni za lansiranje Tomahawk krstarećih raketa.Za Tomahawk rakete razvijeni su novi lanseri sa kopna, ali tu tehnologiju trenutno koriste isključivo Sjedinjene Američke Države. Sistemi za lansiranje sa kopna počeli su se razvijati nakon raspada Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) 2019. godine. Taj sporazum između SAD-a i Rusije zabranjivao je kopnene rakete dometa između 500 i 5.500 kilometara.