Novi papa je Robert Francis Prevost, dosadašnji američki kardinal. Papinsko ime mu je Lav XIV.
Kardinal je u 19:13 na balkonu bazilike svetog Petra pred desetinama hiljada okupljenih vjernika objavio: "Habemus papa".
Svoje prvo obraćanje vjernicima papa Lav započeo je riječima: "Mir s vama svima. Braćo i sestre, ovo je prvi pozdrav uskrslog Krista. Želio bih uputiti pozdrav mira koji dopire do vaših porodica, do svih vas, gdje god bili. Neka mir bude s vama."
Papa je potom nastavio s porukom ljubavi i zajedništva, poručivši kako "Bog ljubi sve nas, bezuslovno". Zahvalio je svom prethodniku, papi Franji, i izrazio želju da kao i on udijeli vlastiti blagoslov vjernicima s Trga svetog Petra.
"Čovječanstvu je potreban Krist kao most preko kojeg se dolazi do Boga i njegove ljubavi. Pomozite nam, i pomozimo jedni drugima, graditi mostove", rekao je novi papa.
Bijelim dimom iznad Sikstinske kapele i zvonjavom zvona bazilike svetog Petra u četvrtak popodne građani Rima i svijeta obaviješteni su da je izabran 267. poglavar Rimokatoličke Crkve, nasljednik popularnog pape Franje.
Nakon što je pušten bijeli dim, krenulo je veliko oduševljenje na Trgu svetog Petra u Vatikanu.
Čula su se i zvona.
Ko je novi papa?
Novi papa je Robert Prevost. Uzeo je ime Lav XIV.
Robert Francis Prevost je američki kardinal i član Reda svetog Augustina (O.S.A.), rođen 14. septembra 1955. u Chicagu.
Diplomirao je matematiku na Univerzitetu Villanova, a zatim je stekao magisterij iz teologije na Catholic Theological Union u Chicagu. Nakon toga, u Rimu je završio licencijat i doktorat iz kanonskog prava na Papinskom sveučilištu svetog Tome Akvinskog (Angelicum).
Zaređen je za svećenika 1982. godine, a već 1985. poslan je kao misionar u Peru, gdje je proveo gotovo dva desetljeća. Tamo je obnašao različite pastoralne i obrazovne dužnosti, uključujući službu priora, profesora i sudskog vikara.
Godine 1999. izabran je za provincijala augustinaca u SAD-u, a 2001. postao je generalni prior cijelog reda, što je dužnost koju je obnašao do 2013. Papa Franjo imenovao ga je 2014. apostolskim administratorom biskupije Chiclayo u Peruu, a 2015. i službenim biskupom te biskupije.
U januaru 2023. imenovan je prefektom Dikasterija za biskupe, tijela odgovornog za imenovanje biskupa širom svijeta, te predsjednikom Papinske komisije za Latinsku Ameriku. U septembru iste godine, papa Franjo ga je imenovao kardinalom.
Ime Lav (latinski: Leo, što znači "lav") ima dugu tradiciju u papinstvu, simbolizirajući snagu, hrabrost i kraljevski autoritet, kvalitete povezane s lavom u kršćanskoj i svjetovnoj simbolici. Lav je također povezan s Evanđelistom sv. Markom, čiji je simbol lav, te s Isusom Kristom kao "Lavom iz plemena Judina" (Otkrivenje 5:5).
Ime Leo potiče iz latinskog jezika, a koristilo se u starom Rimu prije kršćanstva. U kršćanskom kontekstu, postalo je popularno zbog svoje simbolike i povezanosti s duhovnim autoritetom.
Prije Lava XIII., bilo je 12 papa s imenom Lav, počevši s Lavom I. Velikim (440.–461.), koji je poznat po svom teološkom doprinosu i susretu s Atilom Hunom. Ime je ostalo popularno zbog svoje simbolike i povijesnog značaja. Lav XIII. bio je posljednji papa koji je uzeo ovo ime (do 2025.).
Ime Lav bilo je uobičajeno u Evropi tokom srednjeg vijeka i renesanse, a u 19. stoljeću ostalo je simbol autoriteta.
Novog papu izabrala su 133 kardinala izbornika mlađih od 80 godina.
Papa Franjo umro je 21. aprila nakon što je 12 godina vladao Crkvom od 1,4 milijarde članova. Tokom svoje vladavine nastojao je otvoriti ozbiljnu instituciju modernom svijetu, donijevši niz reformi i omogućivši raspravu o kontroverznim pitanjima poput ređenja žena i boljeg uključivanja LGBT katolika.
Kardinali su u srijedu navečer održali početno glasanje bez konačnog rezultata, a u četvrtak ujutro uslijedila su još dva. Vratili su se u Sikstinsku kapelu u 16 sati, a oko 18:08 sati pojavio se bijeli dim.
Tokom konklave, kardinali su bili odvojeni od svijeta i zakleli se na tajnost, njihovi telefoni i kompjuteri su oduzeti, dok su ih prebacivali između Sikstinske kapele za glasanje i dva vatikanska pansiona za spavanje i večeru.
Tokom konklave njihova jedina komunikacija s vanjskim svijetom bila je kroz dim koji je izlazio iz dimnjaka – crni da papa nije izabran, a bijeli za novog papu izabranog većinom od najmanje dvije trećine.