Dostupni linkovi

Novosadski sud troje aktivista prebacio u kućni pritvor, za trojicu predmet vraćen prvostepenoj instanci


Okupljeni ispred Višeg suda su ovacijama dočekali vest o odluci Apelacionog suda, 20. maj 2025.
Okupljeni ispred Višeg suda su ovacijama dočekali vest o odluci Apelacionog suda, 20. maj 2025.

Apelacioni sud u Novom Sadu odlučio je 20. maja da profesorka Marija Vasić i još dvojica aktivista budu prebačeni u kućni pritvor, dok je za još trojicu aktivista predmet o ukidanju pritvora vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Odluka je doneta dok su studenti i građani šesti dan zaredom blokirali rad Višeg suda u Novom Sadu zahtevajući oslobođanje aktivista koji su duže od dva meseca u pritvoru, zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka.

Profesorka Marija Vasić je iz privora u Novom Sadu prebačena u zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu zbog narušenog zdravlja nakon što je počela štrajk glađu i žeđu, protestujući protiv odluke da aktivistima bude produžen pritvor.

Kako se navodi u odluci Apelacionog suda, delimično je uvažena žalba branilaca, pa je Mariji Vasić, Ladu Jovoviću i Lazaru Diniću određena mera zabrane napuštanja stana sa elektronskim nadzorom, sa zabranom korišćenja telefona i interneta i zabranom primanja drugih lica u stan.

Ova mera bi trebalo da traje najduže do 20. avgusta.

Apelacioni sud je u u odnosu na okrivljene Mladena Cvijetića, Srđana Đurića i Davora Stefanovića, ukinuo rešenje Višeg suda i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Zašto su uhapšeni aktivisti u Novom Sadu?

Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je Bezbednosno informativna agencija (BIA) razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

Advokati uhapšenih uložili su 15. maja žalbu na odluku suda o produženju pritvora za 30 dana.

Na oslobađanje aktivista ranije su pozvali studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija i Evropski parlament.

Kako su odluku dočekali na blokadi ispred suda?

Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), ova informacija je među građanima koji blokiraju zgradu Višeg suda u Novom Sadu dočekana ovacijama i povicima "Pustite ih sve".

Komentarišući odluku, studenti koji su organizovali blokadu Višeg suda su saopštili da je ovo "velika pobeda", ali da nije kraj dok svi aktivisti ne budu na slobodi. Oni su najavili da će Viši sud i 21. maja biti slobodan za ulaz zaposlenih do 11 časova, nakon čega se nastavlja potpuna blokada.

"Ova pobeda je velika, ali nije potpuna", poručio je Radivoje Jovović, poslanik opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG-a) u Skupštini pokrajine Vojvodina.

Neki od pritvorenih su članovi ove opozicione partije.

Jovović je rekao da su građani pokazali šta mogu da urade ako su ujedinjeni, ali je naglasio da se mora zahtevati da i preostala trojica aktivista budu puštena iz pritvora.

"Ne ostavljamo nikoga iza sebe. Idemo dalje", rekao je Jovović.

Biljana Dinić, majka pritvorenog Lazara Dinića, rekla je novinarima da je vest o tome da će njen sin biti prebačen u kućni pritvor inicijalno dočekala sa nevericom.

"Zaista sam presrećna, međutim bila bih još srećnija da je ista mera bila izrečena i za ostalo troje ljudi koji su još u pritvoru. Nadam se da će i oni uskoro dočekati ovaj trenutak", rekla je Dinić

Suze i zagrljaji: Na vest o prebacivanju troje aktivista u kućni pritvor, 20. maj 2025.
Suze i zagrljaji: Na vest o prebacivanju troje aktivista u kućni pritvor, 20. maj 2025.

Šta se događalo na blokadi, a šta u sudu?

Žalbe branilaca šestroro aktivista stigle su u Apelacioni sud 20. maja, nakon što ih je Viši sud zaprimio istog dana, kada su studenti provremeno deblokirali ulaz u zgradu na nekoliko časova kako bi dokumentacija mogla da bude zvanično dostavljena.

Inače, studenti su blokadu Višeg suda započeli 15. maja.

Do sada je o pritvoru uhapšenih aktivista odlučivao Viši sud, a nakon što je Tužilaštvo protiv njih podnelo optužni predlog, slučaj je prešao u nadležnost Apelacionog suda.

Sud je saopštio 19. maja da zbog blokade nisu u mogućnosti da se bave slučajem pritvora aktivista kao i žalbama na odluke tokom tog postupka, te da je rad svih pravosudnih organa u zgradi "u potpunosti onemogućen".

Međutim, studenti su saopštili u ponedeljak, 19. maja, uveče da je od početka blokade bio omogućen ulazak u sud zaposlenima koji rade na slučaju uhapšenih aktivista. Oni su ocenili da je takvo saopštenje suda "politički motivisan spin, a ne realan problem".

Vladajuća stranka najavljuje svoju blokadu suda

Miloš Vučević, predsednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i nekadašnji premijer Srbije, prokomentarisao je odluku Apelacionog suda u Novom Sadu rečima da je srpsko pravosuđe "potpuno bačeno na kolena", te najavio da će pozvati članove svoje stranke da blokiraju rad suda u Novom Sadu.

Vučević je u objavi na društvenoj mreži X napisao da prebacivanje troje aktivista – koje je on nazvao "teroristima" – u kućni pritvor i istovremeno višemesečno držanje četvorice članova SNS-a u pritvoru "najbolje pokazuje da su delovi pravosuđa direktno uključeni u pokušaj sprovođenja obojene revolucije u Srbiji".

On je najavio da će stranka pozvati članove, simpatizere i građane da od ponedeljka, 26. maja, blokiraju sud u Novom Sadu.

"Pošto je očigledno da su nasilje, pritisak i blokade jedini jezik koji razumeju određeni krugovi u pravosuđu, od ponedeljka neće niko moći da uđe u zgradu suda u Novom Sadu, sve dok se ne puste iz pritvora četvorica mladića koji se u pritvoru nalaze gotovo četiri meseca, a osumnjičeni su za mnogo blaže delo od onih koji su pozivali na terorizam", napisao je Vučević.

Četvorica pripadnika Srpske napredne stranke uhapšena su krajem januara, nakon što su fizički napali grupu studenata koji su lepili propagandni materijal u blizini prostorija SNS-a u Novom Sadu.

Oni se terete za nasilničko ponašanje.

U napadu je teško povređena jedna studentkinja kojoj je od batina dislocirana vilica.

Napad se dogodio u jeku studentskih protesta i blokada fakulteta, kojima akademci zahtevaju odgovornost za smrt 16 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Nakon napada Miloš Vučević je podneo ostavku na mesto premijera.

Šta se zna o stanju Marije Vasić?

Marija Vasić je stupila u štrajk glađu i žeđu nakon što je Viši sud doneo odluku o novom produženju pritvora aktivistkinjama i aktivistima.

Milan Čanak, sin Marije Vasić, rekao je 20. maja novinarima ispred zgrade Višeg suda u Novom Sadu da je advokat njegove majke "pre nekoliko sati bio je u poseti", te da ona nastavlja štrajk glađu, ali da je u boljem stanju nego pre odlaska u bolnicu.

"Ukratko, dobija infuziju, pije nutritivne šejkove i izgleda bolje. Štrajk glađu je nastavila, dozvezli su je u kolicima", rekao je Milan Čanak.

Milan Čanak
Milan Čanak

Marija Vasić je prošle sedmice prebačena iz novosadskog pritvora 80 km južnije u zatvorsku bolnicu u Beogradu.

Čanak je medijima rekao da je od advokata Marije Vasić saznao da je ona iz Novog Sada za Beograd transportovana policijskom maricom, a ne kolima Hitne pomoći.

"To je veliki propust", rekao je on.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je 20. maja saopštila da je advokat Marije Vasić, Aleksandar S. Petrović, obmanuo javnost izjavom da nema dozvolu suda da je poseti u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu u kojoj se nalazi od 15.maja.

"Naglašavamo da branilac M.V. Aleksandar S. Petrović ima stalnu dozvolu Višeg suda u Novom Sadu izdatu 14.5.2025. (K 44/25) kojom mu se dozvoljava poseta pritvorenici M.V. i ovo je lako proverljiva informacija", saopštila je Uprava.

Aleksandar S. Petrović je na društvenoj mreži X napisao da su netačni navodi izneti u saopštenju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, te da se dozvola izdata 14. maja odnosi isključivo na posete Mariji Vasić u Okružnom zatvoru u Novom Sadu, gde je tada bila smeštena, zbog sumnje da je navodno pokušala rušenje ustavnog poretka.

Petrović je precizirao da je Marija Vasić 15. maja prebačena u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, koja predstavlja zasebnu ustanovu sa sopstvenim režimom poseta.

"Dežurna služba te bolnice je kolegu advokata Filipa Lazića, koji sa mnom brani Mariju Vasić, prošle nedelje telefonom obavestila da je, u skladu sa pravilima bolnice, za posetu neophodna nova sudska dozvola. Postupajući sudija Višeg suda u Novom Sadu je zato 20. maja izdao novu, posebno naznačenu dozvolu za posete u bolnici. Da je prethodna dozvola važila i za bolnicu, sud ne bi imao razloga da izdaje drugu", naveo je on.

Blokiran ulaz u zgradu Višeg suda u Novom Sadu, 20. maj 2025
Blokiran ulaz u zgradu Višeg suda u Novom Sadu, 20. maj 2025

Advokatska komora Vojvodine zabrinuta zbog delovanja pravosuđa

Povodom postupka koji se vodi protiv aktivista i studenata 20. maja se oglasila Advokatska komora Vojvodine (AKV) koja je izrazila zabrinutost "zbog delovanja pravosudnih organa".

To se, kako su naveli, odnosi kako na materijalnopravni tako i na prosecnopravni aspekt problema, uključujući zadiranje u slobodu okupljanja i izražavanja, u pravo na pravno sigurnost.

"Posebno zabrinjava nedovoljnost razloga za pritvor i uskraćivanje pojedinim okrivljenima elementarnog prava na kontakt sa braniocem", saopšteno je.

U saopštenju se navodi da podjednako zabrinjava i forma dokaza na kojima se optužni akt zasniva.

"Naročito pitanje da li iz tajnog snimljenih komunikacija uopšte proizlazi opravdana sumnja o postojanju elementa bića pomenutih krivičnih dela i da li su snimci sami po sebi ili po načinu pribavljanja takvog karaktera da predstavljaju nezakonite dokaze na kojima se sudska odluka ne može zasnivati", navodi Advokatska komora Vojvodine.

XS
SM
MD
LG