Intervencije policije i hapšenja u Beogradu, žandarmerija došla do vrata Pravnog fakulteta

Vaš browser nepodržava HTML5

Intervencija policije na Vračaru, u noći 2. na 3. juli

Policija je u noći između 2. i 3. jula intervenisala na više lokacija u Beogradu i Novom Sadu gde su se okupili građani i studenti koji su postavljali blokade na ulicama, a policija je ujutro potvrdila da je intervenisala i uklonila sve blokade, te privela 79 osoba.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) saopštili su da su "tokom prethodne noći izvršili proveru identiteta ukupno 1.297 osoba, dok je 79 osoba dovedeno do službenih prostorija".

"Od toga, 72 osobe su dovedene zbog izvršenih prekršaja, a sedam osoba zbog postojanja osnova sumnje da su prekršile odredbe Krivičnog zakonika i svojim postupanjima izvršile krivična dela", navedeno je.

Sve blokade na teritoriji Srbije i Beograda su uklonjene i sve saobraćajnice su prohodne, dodali su iz policije.

"Na pojedinim mestima zabeleženi su sporadični incidenti, pri čemu je policija postupala u skladu sa zakonom. Incidenti su zabeleženi na sledećim lokacijama: u Beogradu, Nišu, Novom Pazaru i Novom Sadu, gde je određeni broj lica priveden zbog narušavanja javnog reda i mira i počinjenih krivična dela", navodi se u saopštenju.

MUP je objavio i da su "od strane učesnika blokada povređena četiri policijska službenika i oštećeno jedno službeno vozilo MUP-a".

Apelovali su na građane "da se uzdrže od bilo kakvih nezakonitih aktivnosti i da ne blokiraju saobraćaj, naročito ne na način koji može ugroziti njihovu bezbednost i bezbednost drugih učesnika u saobraćaju".

Kako je Radio Slobodna Evropa (RSE) ranije javio sa mesta događaja, ispred Pravnog fakulteta u Beogradu intervenisala je žandarmerija pri čemu su pripadnici te jedinice, kako se vidi na snimcima objavljenim na društvenim mrežama, došli do samih vrata Pravnog fakulteta.

Studenti Pravnog fakulteta u blokadi saopštili su da je policija pokušala da uđe u zgradu tog fakulteta i da je time narušila univerzitetsku autonomiju.

Grupa nastavnika i saradnika Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu najoštrije je 3. jula osudila postupanje pripadnika Žandarmerije prema studentkinjama i studentima tog fakulteta, kao i pokušaj ulaska policije u tu obrazovnu ustanovu, preneo je N1.

U saopštenju koje je potpisalo više od 30 nastavnika i saradnika Pravnog fakulteta, navodi se da je to drugi put u istoriji da se na stepenicima i ulazu u zgradu tog fakulteta pojavljuje toliki broj uniformisanih, naoružanih ljudi.

"Prvi put se to dogodilo 1941, kada je našu zgradu zauzeo i koristio strani okupator. Zato uniformisana lica koja su večeras ponovila taj neslavni presedan nisu postupala kao legitimna i legalna policijska jedinica Republike Srbije, koja štiti zakon i prava građana, već kao pretorijanska garda jednog nelegitimnog režima lične vlasti", ocenjuju profesori Pravnog fakulteta.

Novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić bio je svedok akcije policije ispred tog fakulteta. Kako je ispričao za N1, prenosi agencija Beta, studenti su blokirali ulicu i odjednom je policija došla sa vozilima i nasrnula studente da bije.

"Povukli su se na fakultet, onda su čak došli do fakulteta, dok su komandanti vikali ne ulazi", priča Cvijić.

On svedoči da je tom prilikom bilo više uhapšenih.

Policija i građani na Vračaru, Beograd, u noći između 2. i 3. jula 2025.

Policija je, međutim, saopštila da nisu tačni navodi kojima se implicira da je prilikom "postupanja nameravala da uđe, da je ušla u prostorije Pravnog fakulteta u Beogradu i da su policijski službenici hapsili lica koja su se nalazila na fakultetu".

"Tokom uspostavljanja nesmetanog odvijanja saobraćaja i uspostavljanja javnog reda i mira, policija je postupala prema licima koja su postavljala kontejnere, ograde, klupe, žardinjere i druge prepreke na raskrsnici na kolovozu. Tokom postupanja, u jednom trenutku policija se u nameri da privede ta lica nalazila na platou ispred Pravnog fakulteta, kao i na stepenicama fakulteta, ali ni u jednom trenutku nije ušla u prostorije fakulteta, poštujući autonomiju univerziteta", dodaje se u saopštenju.

Nekoliko sati ranije, u ulici Bulevar kralja Aleksandra došlo je do sukoba policije i građana.

MUP je saopštio da su pripadnici Policijske brigade napadnuti na raskrsnici te ulice i Ruzveltove prilikom pokušaja dovođenja lica koje je prethodno narušavalo javni red i mir i postavljalo kontejnere na kolovoz. Tom prilikom, saopštio je MUP, povređen je jedan policajac i oštećeno jedno policijsko vozilo.

Policij na Vračaru, Beograd, u noći između 2. i 3. jula 2025.

Intervencije policije bilo je i ispred policijske stanice Vračar u ulici Radoslava Grujića i okolnim ulicama.

Tamo su tokom večeri bili okupljeni građani i studenti koji su čekali da iz policije izađe nekoliko privedenih, među kojima je bilo i maloletnika, koji su ranije tokom večeri uhapšeni na blokadama u Njegoševoj ulici i kod Pravnog fakulteta.

Nakon što su uhapšeni maloletnici pušteni, punoletne osobe koje su bile privedene, kako je rečeno okupljenima, odvedene su kod dežurnog sudije u Prekršajni sud u Ustaničkoj ulici. Po njihovom odvođenju okupljene su ispred stanice potisnuli pripadnici žandarmerije koji su u jednom trenutku i snažnije intervenisali uz upotrebu palica.

Sličnih intervencija policije bilo je i u drugim delovima Beograda gde su se građani okupljali i blokirali raskrsnice.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije nisu odgovorili na pitanje RSE koliko je i po kom osnovu privedeno maloletnika u beogradskoj opštini Vračar.

Pročitajte i ovo: Protest u Beogradu zbog policijskog prebijanja studenta

Blokade raskrsnica u Novom Sadu, koje su počele sinoć posle 18 sati, trajale su i tokom cele večeri.

Građani su ponovo blokirali nekoliko raskrsnica na Bulevaru oslobođenja, jednoj od najvažnijih saobraćajnica u gradu, kao i još nekoliko saobraćajnica. Bulevar oslobođenja bio je blokiran nekoliko sati i prethodnih dana.

Policija je na nekoliko mesta uklanjala blokadu ali bi se građani potom vraćali na raskrsnice, kada je policija otišla.

UN poziva na suzdržanost i poštovanje slobode izražavanja

Na događaje u Srbiji reagovala je i Kancelarija za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN).

Iz ove organizacije, objavom na društvenoj mreži X, pozvali su vlast u Srbiji da "poštuje slobodu izražavanja i slobodu na mirno okupljanje".

"Pažljivo pratimo situaciju u Srbiji nakon izveštaja o nasilju, uznemiravanju i proizvoljnom hapšenju demonstranata. Pozivamo vlasti da pokažu uzdržanost i poštuju slobodu izražavanja i mirnog okupljanja. Pozivamo na mere koje će izgraditi poverenje kako bi se otvorio put za obnovu društvenog dijaloga", objavila je Kancelarija za ljudska prava UN.

Predsednik Aleksandar Vučić je povodom poziva Kancelarije UN za ljudska vlastima Srbije rekao da se iza takvih primedbi "uvek kriju geopolitički ciljevi", prenela je Beta.

"Proverite odakle je taj došao i videćete zašto to govori. Garantujem da taj koji predstavlja Kancelariju UN u Beogradu nije iz Kine, Rusije, ni iz jedne od prijateljskih zemalja, skoro da sam siguran", kazao je Vučić.

Vučić je povodom blokada saobraćajnica širom zemlje da su u Srbiji dozvoljena "čak i protivzakonita okupljanja" i da policija "štiti takva kriminalna okupljanja na svakodnevnom nivou".

"Mi štitimo takva kriminalna okupljanja na svakodnevnom nivou da slučajno neko ne bi probio sa dve, tri ili četiri strane ali to ludilo u kom trošimo državna, narodna sredstva da bi štitili protivzakonito delovanje nekad mora da stane", rekao je Vučić novinarima u Čačku gde je prisustvovao otvaranje pogona kompanije PWO Grupa.

On je rekao da je "veoma zadovoljan" zbog, kako je rekao, profesionalnog delovanja policije u uklanjanju blokada.

Upravni odbor Advokatske komore Srbije ocenio je da je sistematsko kršenje ljudskih prava kulminiralo događajima na Vidovdan 28. juna u Beogradu, kada je , kako je naveo, došlo do masovne i prekomerne upotrebe sile od strane policije prema mirnim demonstrantima, među kojima su bili studenti, građani i pripadnici civilnog društva.

"Ovakve mere predstavljaju grubo kršenje prava na slobodu okupljanja, mišljenja, kao i fizičkog i psihičkog integriteta građana", ocenila je Advokatske komore Srbije.

Udruženje advokata je navelo da posebno zabrinjava pokušaj ulaska policije na Pravni fakultet u Beogradu čime se, kako je ocenilo, narušava nezavisnost i autonomija celog Univerziteta.

Akademska organizacija Studenti u blokadi pozvala je na građansku neposlušnost nakon mitinga 28. juna u Beogradu.

Najveći deo studenata u maju je zatražio nove izbore, nakon što je organizovao velike demonstracije i blokade fakulteta širom zemlje zahtevajući krivičnu odgovornost vlasti zbog pogibije 16 ljudi u padu nadstrešnice glavne železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.

Pročitajte i ovo: Nastavljene protestne blokade i hapšenja demonstranata u Srbiji